Miért dohányoznak a tüdőrákosok?
A Cancer január 23-i online számának egyik közleménye szerint viszonylag sokan nem hagynak fel a dohányzással még akkor sem, amikor tüdőrákot vagy kolorektális rákot állapítanak meg náluk.
Az Elyse R. Park és munkatársai által a bostoni Massachusettsi Általános Kórházban végzett vizsgálatban 3063 kolorektális rákos és 2456 tüdőrákos beteg szerepelt kísérleti személyként. A kutatók először a diagnózis megállapításakor találkoztak a személyekkel, majd pedig öt hónappal később. Céljuk annak megállapítása volt, hogy mi visz rá egyeseket arra, hogy még a rák diagnózisának megállapítása után is dohányozzanak. Mint Park elmondta, ennek ismeretében az orvosok azonosítani tudják azokat a betegeket, akiknél nagy a dohányzás kockázata és célzottabban tudnak tanácsot is adni - írja a Medical News Today.
Saját beszámolójuk szerint a tüdőrákos betegek 90,2%-a és a kolorektális rákosok 54,8%-a dohányzott valamikor életében. A diagnózis megállapításának időpontjában a tüdőrákosok 38,7%-a és a kolorektális rákosok 13,7%-a dohányzott, és öt hónap múlva a tüdőrákosok 14,2%-a és a kolorektális rákosok 9%-a még mindig nem hagyott fel e káros szokással.
A nem metasztatizáló tüdőrákban szenvedőkben a következő tényezők járultak hozzá a dohányzás fennmaradásához:
- a beteget nem műtötték meg és nem részesült kemoterápiában
- a beteg nem kapott érzelmi támogatást
- a Medicare (a szegények számára járó állami biztosítás) vagy más olcsó biztosítás fedezte a beteg egészségügyi költségeit
- korábban kardiovaszkuláris betegsége volt a betegnek
- a beteg testtömegindexe alacsony volt
- a beteg korábban is erős dohányos volt.
A kolorektális rákosokban a következő faktorok járultak hozzá a dohányzás folytatásához:
- a betegnek nem volt biztosítása
- a beteg férfi volt
- a beteg legmagasabb végzettsége a gimnázium volt
- nem műtötték meg a beteget
- a beteg korábban is erős dohányos volt.
Mint az adatokból látható, a diagnózis felállításakor a tüdőrákosoknak jóval nagyobb hányada dohányzott, mint a kolorektális rákosoknak, azonban míg a tüdőrákosok túlnyomó többsége leszokott a dohányzásról, a kolorektális rákosok közt azok voltak nagy többségben, akik nem szoktak le. A kutatás arra is fényt derített, hogy a kétféle rák esetén más-más faktorok járulnak hozzá a dohányzás folytatásához.
A kutatás jelentőségéhez tudni kell, hogy a dohányzás rontja a rákkezelés hatékonyságát, növeli a későbbi rákkockázatot és megrövidíti az életet. Ennek ellenére egyelőre nem tanulmányozzák elég intenzíven a rák diagnózisa utáni dohányzás prevalenciáját és okait.