hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés

 

Mi jöhet a sztetoszkóp helyett?

Egy nagysebességű kamera, egy lézersugár és a mesterséges intelligencia hármasa válthatja ki a fonendoszkópokat, közölte a hvg.hu.

Komoly segítség lehet az orvosok és a betegek számára is az az eszköz, amit a Glasgow-i Egyetem kutatói fejlesztenek. Egy olyan lézeres kamerarendszerről van szó, amely a mesterséges intelligencia segítségével képes távolról mérni a beteg szívverését, és megmondani, hogy kiolvasható-e ebből valamilyen szív- és érrendszeri megbetegedésre utaló jel. A kutatócsoportot vezető Daniele Faccio szerint egy ilyen orvostechnológiai eszközzel nemcsak a hagyományos sztetoszkópok válthatók ki, de akár egy bevásárlóközpontban is fel lehet állítani egy diagnosztikai fülkét, írja a lap.

A rendszer kamerája 2000 képkocka/másodperces sebességgel tud képeket rögzíteni. A lézerfényt az ember bőrére vetíti, a visszaverődés segítségével pedig megméri, hogy mennyire emelkedik vagy süllyed a bőr, miközben a fő artériája összehúzódik vagy kitágul. Ez persze önmagában még nem lenne elég, hiszen például a légzés miatt is mozoghat az ember mellkasa. A mesterséges intelligencia abban segít, hogy ezeket a mozgásokat ki lehessen szűrni.

(forrás: hvg.hu)

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink