Mesterséges emberi DNS készítésével próbálkoznak a britek
Az Index szerint világelsőként kezdődött meg egy vitatott kutatási projekt, amely az emberi élet építőköveit hozná létre „a semmiből”.
A brit Wellcome Trust jótékonysági alapítvány 10 millió fonttal (csaknem 4,8 milliárd forinttal) támogatja a kezdeményezést, amelyről a kritikusok azt állítják, hogy úgynevezett „dizájnerbabák” vagy biofegyverek létrehozásához is vezethet, írja a lap.
A kutatás eddig tabunak számított, mivel féltek tőle, hogy „génmódosított gyerekek”, vagy előre nem látható, veszélyes változások születhetnek a jövő generációi számára. A világ legnagyobb orvosi jótékonysági szervezete azonban úgy véli, hogy a projekt több jót okozhat, mint rosszat, mivel felgyorsíthatja a gyógyíthatatlan betegségek kezelését. Határ a csillagos ég. Olyan terápiákat keresünk, amelyek öregedésük során javítják az emberek életminőségét, egészségesebb életmódot eredményeznek, kevesebb betegséggel – mondta a BBC-nek Julian Sale, a cambridge-i MRC Molekuláris Biológiai Laboratórium munkatársa, aki részt vesz a projektben.
A Szintetikus Emberi Genomprogram néven futó kutatás az Emberi Genomprogram befejezésének 25. évfordulóján indult el. Az új projekt óriási ugrást jelent: míg korábban csak „olvasni” tudták a DNS-molekulákat, most részeket hozhatnak létre.
A tudósok első célja egyre nagyobb emberi DNS-blokkok építése, egészen addig, amíg szintetikusan fel nem építenek egy emberi kromoszómát. Ezeket tanulmányozva és kísérletezve többet tudhatnak meg arról, hogyan szabályozzák génjeink a testünket.
„A DNS semmiből való felépítése lehetővé teszi, hogy teszteljük, hogyan működik valójában a DNS, és új elméleteket próbáljunk ki” – magyarázta Matthew Hurles professzor, a Wellcome Sanger Institute igazgatója.
