Egészségipar
Mérgező tévhitek és tabletták
„Attól függ, hogy miért fáj a fejem. Amennyiben migrénes jellegű a fájdalom, görcsoldót veszek be. Ha pedig a magas vérnyomás okoz gondot, a legjobb, ha Magne B6-ot, és lefekszem egy rövid időre. Ha mindezekre nincs lehetőségem valamiért, marad az aszpirin vagy az Algoflex. Nagyon régen volt egy gyógyszer, csak most nem jut eszembe a neve, az jó volt. Nagy rózsaszínű tabletta volt. Egy idő után azonban olyan szívdobogást kaptam tőle, hogy azt hittem kiugrik a helyéről, így azt abba kellett hagyni”. Egy fórumidézet a gyógyszerekkel szerzett tapasztalatokról. Az internet ugyanis egyfajta „új szomszédasszony” – egyre gyakrabban a világhálón keresünk segítséget egészségügyi panaszainkra. A tanácsokat pedig többnyire meg is fogadjuk, és megrendeljük saját terápiánkat.
Egy most készült felmérés szerint a magyar lakosság úgy véli, hogy az egészséget – a stressz és a dohányzás mellett – a túlzott gyógyszerfogyasztás károsítja a leginkább. Ennek ellenére a legtöbben mégis a tablettákhoz nyúlnak, ha az egészségükért tenni akarnak. Mindez szakemberek szerint azt jelzi, hogy a lehető legegyszerűbb módon akarunk foglalkozni a problémáinkkal.
- A megkérdezettek negyven százaléka kimondottan gyógyszerellenes. A többség tart a készítmények mellékhatásaitól is, mégis, úgy tűnik számukra, hogy ez a legegyszerűbb megoldás, ha szabadulni akarnak az egészségügyi panaszaiktól – mondja dr. Lantos Zoltán, a kutatást végző GfK Hungary egészségügyi szekciójának vezetője.
- A tünetektől és a betegségtől függően a betegek 80–90 százaléka a világhálón igyekszik tájékozódni. Csakhogy minél inkább akut a baj, annál kevesebben néznek utána a szakemberek által javasolt teendőknek. Krónikus betegségek esetén a betegek az internethez fordulnak vagy a hozzátartozóiktól kérnek tanácsot, s csak azokat fogadják el, amelyek a legközelebb állnak a saját szokásaikhoz és feltételezéseikhez – teszi hozzá a kutató.
Az óvatosság, a túlzott gyógyszerszedéstől való félelem azonban nem alaptalan. Évente csak az egyes fájdalomcsillapítók okozta gyomorvérzés miatt úgy húszezren kerülnek kórházba. A nálunk leginkább használt nyugtatók, antibiotikumok és hashajtók is komoly károkat okozhatnak a szervezetünkben. A szakember „ördögi körről” beszél, ami pillanatok alatt kialakulhat a piruláktól, az eredeti panasznál lényegesen összetettebb gondot okozva.
– Nálunk mi sem természetesebb, hogy ha fáj például a torkunk, akkor azonnal a gyógyszeres dobozhoz nyúlunk, előkapjuk a korábban beszerzett antibiotikumot. Ezzel csak azt érjük el, hogy akkor, amikor már valóban kellene az antibiotikum, tökéletesen hatástalan lesz. Ráadásul tönkreteszi a bélflórát, ami bélproblémákat, emésztési gondokat okozhat majd – mondja Zacher Gábor toxikológus. – Majd aztán jönnek az ártalmatlannak gondolt hashajtók, de azok fölborítják az ionháztartást, felszívódási zavarokat okoznak, s így hiánybetegségek alakulhatnak ki. Ugyanígy, végeláthatatlan folyamatot indítanak az alvászavarokra, szorongásra, stresszre használt nyugtatók, az antidepresszánsok, amelyeknél a hozzászokás veszélye a legnagyobb, ráadásul az alapproblémán nem segítenek, jelentős súlygyarapodást, illetve szexuális zavarokat okozhatnak – mondja Zacher doktor.
A Magyar Gyógyszerész Kamara (MGYK) is vizsgálta a lakosság hozzáállását. Ennek alapján szerintük a legfőbb veszélyforrás az a tévhit, hogy a gyógyszert, a gyógyhatású készítményeket csodaszereknek gondoljuk.
- Egyértelműen kiderült, hogy a lakosság döntő többsége a gyógyhatású szerekről, a táplálékkiegészítőkről azt gondolja, hogy mind-mind bevizsgált, biztonságos termékek, holott erről szó sincs. A „hívószó” pedig a „természetes” vagy a „növényi eredetű”, miközben a fogyasztók elfelejtik, épp ez az eredetük a legerősebb mérgeknek is. Vagyis: ezek a szerek bármikor okozhatnak súlyos mellékhatásokat, mérgezéseket is – mondja Sziklai-Horváth Attila, az MGYK egyik vezetője.
- Ugyanilyen tévhit, hogy a vény nélkül szedhető gyógyszerek ártalmatlanok, enyhébbek. Holott erről szintén nincs szó. A nem receptköteles szereket egyebek mellett az különbözteti meg a szabadon vásárolható termékektől, hogy ezek egyértelműen azonosítható tünetekre használhatók, szedésük pedig nem igényel folyamatos orvosi felügyeletet – teszi hozzá a szakember.
Sziklai-Horváth Attila szerint egyre gyakoribb a különböző készítmények és hatóanyagok keverése is. A májkárosodás vagy a gyomorfekély pedig akár tíz nap alatt is kialakulhat a szakszerűtlen gyógyszerszedések miatt. Ő azt tanácsolja, mindenképpen kérjük a patikusok segítségét a döntéshez.
Kun J. Viktória, Népszabadság Online