Megtalálták a multirezisztens baktériumok Achilles-sarkát
Egy a közelmúltban megjelent tanulmány alapján egyes rezisztens baktériumok súlyos árat fizetnek az ellenállóságukért – írja a ScienceAlert nyomán a 24.hu.
Felfedeztük az antibiotikum-rezisztens baktériumok Achilles-sarkát – mondta Gürol Süel, a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem munkatársa és a csapat tagja. Mint a szakértő hozzátette, ezt kihasználva gyógyszerek vagy káros anyagok nélkül nyomhatják el a rezisztencia kialakulását.
Süel szerint eredményeik azt mutatják, hogy a baktériumok szaporodása szempontjából sokkal fontosabb a környezetük alacsony magnéziumszintjével való megbirkózás képessége, mint a gyógyszerekkel szembeni ellenállóság. A magnéziumionok stabilizálják a sejtekben lévő parányi gépezeteket, a riboszómákat, emellett a sejtek energiaellátásában segítő adenozin-trifoszfát (ATP) számára is nélkülözhetetlenek.
Az L22 riboszóma mutáns változata egyes Bacillus subtilis baktériumokban egyrészt védi a mikrobát az antibiotikumokkal szemben, másrészt szorosan kötődik a magnéziumionokhoz, így kevesebb marad az ATP számára. Ez a jelenség akadályozza a mutáns törzs növekedési és terjedési képességét, ami csökkenti a sikerességet.
Süel szerint eredményeik azt igazolják, hogy az ellenálló baktériumok molekuláris és fiziológiai tulajdonságainak jobb megértése révén új módszereket dolgozhatnak ki ellenük. Érdemes ugyanakkor hozzátenni, hogy nem minden rezisztens mikroba rendelkezik ezzel a gyengeséggel, írja a 24.hu.