Megtakarítást is hozhatnának az okoseszközök
Nemzeti digitális egészségipari részvénytársaság létrehozását sürgeti Heim Pál, a Qualiter stratégiai igazgatója, írja a Világgazdaság.
Évente akár 140-160 milliárd forintot is spórolhatna a hazai egészségügyi ellátórendszer azzal, ha az okos egészségügyi eszközök adatait is felhasználnák az alap-, a járó- és a fekvőbeteg-ellátásban, valamint a terápiamenedzselésben – mondta a Világgazdaságnak Heim Pál, a Qualiter stratégiai igazgatója, a Heim Pál Magyarország Alapítvány tiszteletbeli elnöke.
A viselhető vagy az otthoni használatra tervezett eszközökkel valós időben monitorozható az emberek egészségi állapota, és az így szerzett adatok akár az új gyógyszerek fejlesztésében is segíthetnek. A Covid–19-járvány arra is rávilágított, hogy ha csökken az orvosok és a betegek találkozásainak a száma, az a járvány terjedését is lassíthatja.
Heim Pál szerint a bevizsgált és szakmai minősítéssel rendelkező okosórák, fitneszeszközök, vércukorszintmérők, vérnyomásmérők vagy pulzoximéterek használatát ösztönözné, ha a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő támogatná a megvásárlásukat, ahogyan az a gyógyászati segédeszközök vagy a gyógyszerek esetében történik.
ha az eszközök adatait egészségügyi és életmódszakemberek, személyi trénerek, dietetikusok ellenőrizhetnék, és szükség esetén javaslatokat adhatnának a felhasználónak a teendőkről.
A szakember hangsúlyozta, hogy felelős, hosszú távra tervezett, az üzleti érdekeken túlmutató kormányzati döntésre lenne szükség ahhoz, hogy ne csak bizonyos cégek termékei és informatikai megoldásai, hanem – mint a gyógyszereknél – többféle validált eszköz, technológia és digitális egészségügyi szolgáltatás kapjon ártámogatást.