Megőrizhető az izomtömeg a GLP-1 hatóanyagú gyógyszerekkel fogyókúrázóknál
A BCL6 fehérje képes lehet fenntartani az izomtömeget, ha a manapság népszerű fogyasztószerekkel együtt alkalmazzák.
A Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban január 22-én jelent meg a Salk Institute kutatóinak cikke, amelyben a GLP-1-agonista (glükagonszerű peptid-1 agonista) hatóanyagú gyógyszerekkel végzett fogyás közbeni izommegtartás területén elért új eredményekről számoltak be. Az Egyesült Államokban körülbelül minden nyolcadik felnőtt kipróbált vagy jelenleg is használ valamilyen GLP-1 hatóanyagú gyógyszert, és a felhasználók negyede a fogyást nevezi meg fő céljának. A fogyás azonban nem tesz különbséget zsír és izom között, így a gyógyszereket használó betegeknél gyors és jelentős izomvesztés tapasztalható, amely a teljes fogyás akár 40%-át is kiteheti. Hogyan lehet tehát úgy fogyni, hogy közben ne veszítsünk kritikus izomzatot?
A Salk Institute most közölt tanulmánya kimutatta, hogy a BCL6 nevű fehérje kulcsfontosságú szerepet tölt be az egészséges izomtömeg fenntartásában. Az egér modellszervezeteken végzett vizsgálatok kimutatták, hogy az alacsonyabb BCL6-szinttel rendelkező egerek izomtömege és izomereje jelentősen csökkent, de a BCL6 koncentrációjának növelésével ezek a veszteségek visszafordíthatók, ami azt jelenti, hogy a GLP-1 gyógyszerek szedésével együtt alkalmazott BCL6-pótló készítménnyel ellensúlyozható a nemkívánt izomvesztés. Ráadásul hasonló terápiák más, izomvesztésre hajlamos populációk, például idősebb felnőttek és szisztémás betegségekben, például szepszisben vagy rákban szenvedő betegek kezelésére is alkalmazhatók.
“Az izom az emberi testben a legnagyobb mennyiségben előforduló szövet, ezért fenntartása kritikus fontosságú az egészségünk és az életminőségünk szempontjából”, nyilatkozta Ronald Evans, a tanulmány egyik szerzője. “Munkánk során feltártuk, hogyan hangolja össze a szervezetünk ennek a sok izomnak a fenntartását, és ennek az új felismerésnek a segítségével terápiás beavatkozásokat dolgozhatunk ki a fogyás, az életkor vagy a betegség mellékhatásaként izomveszteséget szenvedő betegek számára.”
Ha túl sokáig nem eszünk, a szervezetünk koplalt állapotba kerül. Amikor ez megtörténik, az üres gyomor egy ghrelin nevű hormont küld az agyadba, hogy azt üzenje: „éhes vagyok”. Az agy erre úgy válaszol, hogy növekedési hormont bocsát ki a test többi részébe, ahol az szabályozza a növekedést és az anyagcserét. Ahogy a növekedési hormon a szervezetben mozog, a sejtekhez tapad, és egy másik fehérje, az inzulinszerű növekedési faktor 1 (IGF1; insulin-like growth factor 1) előállítására utasítja őket, amely aztán az izomnövekedés szabályozásának fontos feladatát végzi. A növekedési hormon beérkezése és az IGF1 szintézise közötti időszakban fehérjék bonyolult hálózata határozza meg, hogy mennyi IGF1 keletkezik. Az egyik ilyen fehérje a SOCS2, amely lassítja az IGF1 termelést. SOCS2 nélkül az IGF1-termelés felett megszűnik a kontroll, és gigantizmus, óriásnövés lesz a következmény. Ellentétes esetben a túl sok SOCS2 azt jelenti, hogy nincs elég IGF1, ami a testméret és az erő csökkenéséhez vezet.
A SOCS2 azonban csak egy szereplő a növekedési hormon és az IGF1 közötti úton. Ahhoz, hogy megvédjék az embereket a gyors izomvesztéstől, a Salk kutatóinak világosabb képet kellett kapniuk az izomfenntartás hátterében álló mechanizmusokról. Más potenciális szereplők után kutatva a kutatók átfésülték az emberi szövetminták egy kiterjedt adatbázisát, és észrevették, hogy a BCL6 bőséges mennyiségben van jelen az izomsejtekben - ez egy olyan nyom volt, amely arra utal, hogy fontos szerepet játszhat ebben a folyamatban.
Annak megállapítására, hogy a BCL6 részt vesz-e az izomfenntartásban, a kutatócsoport összehasonlította a funkcionális BCL6 fehérjével rendelkező és a funkcionális BCL6 fehérje nélküli egereket. A BCL6-ot nélkülöző egerek izomtömege 40%-kal kisebb volt, mint egészséges társaiké, ráadásul az ilyen egerekben kialakult izmok mind szerkezetükben, mind funkciójukban károsodtak. Amikor azonban a kutatók növelték a BCL6 expresszióját az állatok izmaiban, sikerült visszafordítani az izomtömeg és az erő csökkenését. Amikor pedig összehasonlították a normális és az egy éjszakán át koplaló egereket, azt találták, hogy a koplaló egerek izmaiban kevesebb BCL6 volt.
Egy sor további kísérlet során világossá váltak a biokémiai útvonal további lépései. A koplalás elősegíti a növekedési hormon kiválasztását, ami csökkenti a BCL6 szintjét az izomsejtekben. A BCL6 a SOCS2 szabályozója, így a kevesebb BCL6 kevesebb SOCS2-t eredményez. Normális szinten ez lehetővé teszi, hogy a BCL6 szabályozza, hogy mennyi SOCS2 fejeződik ki, és ezáltal mennyi IGF1 termelődik. A BCL6 nélküli állatokban a SOCS2 feletti kontroll hiánya annyira lelassította az IGF1 termelést, hogy az izmok gyengébbek és kisebbek lettek.
“Izgatottak vagyunk, hogy felfedeztük a BCL6 fontos szerepét az izomtömeg fenntartásában”, nyilatkozta a tanulmány első szerzője, Hunter Wang. “Ezek nagyon meglepő és különleges eredmények, amelyek sok új felfedezés és potenciális terápiás újítás előtt nyithatják meg az ajtót.”
Az izomtömeg megőrzése mellett fogyni vágyó GLP-1 hatóanyagokkal kezelt betegek számára lehetséges, hogy egy napon egy BCL6-növelő injekciós készítmény kerülhet a piacra. Addig is a kutatók azt tervezik, hogy megvizsgálják, milyen hatással van a hosszabb távú koplalás a BCL6-ra és az izomtömeg fenntartására. Wang azt is megjegyezte, hogy a hormonok általában ciklusokban működnek, így a BCL6 koncentrációja a szervezetben természetes módon erős cirkadián ritmusban emelkedik és csökken. Ennek a mintázatnak a pontosabb feltárása segíthet a BCL6 és a növekedési hormon, valamint az izomnövekedés kapcsolatának további tisztázásában.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Boosting protein BCL6 could help GLP-1 users retain muscle while losing fat
BCL6 coordinates muscle mass homeostasis with nutritional states
![A M Hasan Nasim képe a Pixabay-en](http://image.medicalonline.hu/580x386/995438.jpg)
Irodalmi hivatkozás:
Hui J. Wang et al, BCL6 coordinates muscle mass homeostasis with nutritional states, Proceedings of the National Academy of Sciences (2025). DOI: 10.1073/pnas.2408896122