Megfelelő tápanyagot tartalmazhatnak az igen alacsony szénhidráttartalmú diétás étrendek
Az okosan összeállított diéta hatása igen kedvező lehet, nem szabad azonban elfeledkezni a nemi különbségekről és az omega-zsírsavak mennyiségéről.
A Frontiers in Nutrition folyóiratban augusztus 30-án jelent meg a University of Vermont (Burlington, Vermont, USA) kutatóinak cikke, amelyben három különböző alacsony szénhidráttartalmú diéta (VLCD; very low carbohydrate diet) biztonságosságát, megfelelő vitamintartalmát értékelték. A vizsgálat időszerűségét az adta, hogy az alacsony szénhidráttartalmú étrendek, fogyókúrák népszerűsége az utóbbi időben világszerte erőteljes növekedést mutatott, különösen a középkorú nők körében. Az alacsony szénhidráttartalmú diéták kevesebb mint 130 gramm szénhidrátot tartalmaznak naponta, vagyis a felhasználható energia 10-25%-át tartalmazzák szénhidrátok formájában. A VLCD-k még ennél is kevesebb, mindössze a napi energiaszükséglet 10%-át tartalmazzák szénhidrát formájában, vagyis 20-50 gramm szénhidrátot. Ezen étrendek elterjedésének egyik oka, hogy korábban számos tanulmány megállapította, hogy klinikailag hatékonyak a különböző krónikus anyagcsere-betegségek, köztük a 2-es típusú cukorbetegség, a metabolikus szindróma, az elhízás és a policisztás petefészek szindróma kezelésében.
A jelenlegi táplálkozási előírások ajánlott napi beviteli értéke (RDA; Recommended Dietary Allowance) az összes szénhidrátra vonatkozóan napi 130 gramm, amelyet az agy által naponta felhasznált átlagos glükózmennyiség alapján állapítottak meg. Ez az előírás jelentős akadálya volt annak, hogy az alacsony szénhidráttartalmú diéták bekerüljenek a jelenlegi étrendi irányelvekbe, annak ellenére, hogy klinikai bizonyítékok támasztják alá előnyeiket.
A mostani vizsgálat során a kutatók három különböző hétnapos, alacsony szénhidráttartalmú étrend makro- és mikrotápanyag-tartalmát becsülték meg, hogy értékeljék a szénhidrát-korlátozás különböző formáinak biztonságosságát, a táplálkozási előírásoknak való megfelelőségét. A vizsgálat két nagyon alacsony szénhidráttartalmú étrend (napi 20 ill. 40 gramm; VLCD20 és 40, azaz very low carbohydrate diet) és egy alacsony szénhidráttartalmú diéta (napi 100 gramm; VLCD100) tápanyagtartalmát elemezte, és az értékelés során a 2020-ban készített étrendi iránymutatásokban (2020 Dietary Guidelines for Americans) meghatározott, közegészségügyi szempontból fontos tápanyagokat vették figyelembe az egyes diétákban szereplő élelmiszerek kiválasztásakor.
A három diéta energia- és tápanyagelemzése során kiderült, hogy a két nagyon alacsony szénhidráttartalmú, 20 gramm és 40 gramm szénhidrátot tartalmazó étrend (VLCD20 és VLCD40) és a 100 gramm szénhidrátot tartalmazó alacsony szénhidráttartalmú étrend (LCD100) a 31-70 éves nők esetében az RDA 91%-át, 94%-át, illetve 100%-át biztosították a napi energiaszükségletnek. Az 51-70 év közötti idősebb nőknél a VLCD20 és a VLCD40 elérte az RDA energiaszintet; az LCD100 azonban 12%-kal több energiát biztosított, mint az RDA előírás. Férfiak esetében egyik diétás étrend sem tudta teljesíteni az RDA által előírt energiaszintet, egyik korcsoportban sem. A 31-70 éves nők esetében a VLCD40 és az LCD100 9, illetve 16%-kal több élelmi rostot biztosított, mint az RDA, a VLCD20 azonban ebben a korcsoportban alatta maradt az élelmi rostok RDA-értékének. Az 51-70 év közötti idősebb nőknél a VLCD20 megfelelő étrendi rostot biztosított, a VLCD40 és LCD100 pedig több mint 20%-kal meghaladta az RDA-t. Férfiaknál a 31-70 éves korcsoportban egyik diétás étrend sem tartalmazta az élelmi rostok RDA-értékének megfelelő mennyiséget; a VLCD40 és az LCD100 azonban az 51-70 év közötti, idősebb férfiaknál már teljesítette a követelményt.
Mindhárom diétás étrend az RDA-nál nagyobb mennyiségű fehérjét biztosított a 31-70 éves férfiak és nők esetében, ezek a mennyiségek azonban az energia 10-35%-át kitevő elfogadható makrotápanyag-eloszlási tartományon belül voltak. A telített zsírok és a nátrium tekintetében valamennyi diéta némileg meghaladta az RDA-t. A tanulmány azonban kiemeli, hogy ennek ellenére az omega-6 és omega-3 zsírsavak aránya jelentősen alacsonyabb volt, mint az átlagos amerikai étrendben, ami pedig számottevő védőhatást jelenthet a krónikus betegségekkel szemben. A nátrium-kálium arány mindhárom étrendben szintén kedvező volt, jóval egy alatt maradt, ami a szív- és érrendszeri egészség szempontjából kedvezőnek számít.
Mindhárom diéta túllépte az A, C, D, E és K vitaminok, a tiamin, riboflavin, niacin, B6, folsav és B12 RDA értékét a 31-70 éves felnőtteknél, valamint a kalcium RDA értékét a 31-50 éves felnőtteknél, az összes érték azonban a tolerálható felső beviteli szint alatt maradt.
A tanulmány azt jelzi, hogy az alacsony szénhidráttartalmú, szándékosan az RDA-nál alacsonyabb szénhidrátmennyiséget biztosító étrendek megfelelő mennyiségű rostot és mikrotápanyagot biztosíthatnak. Arra is utalnak azonban, hogy a nemek közötti különbségek igen jelentősek. Ugyanakkor a jól összeállított étrendek nem csak megfelelnek, hanem potenciálisan meg is haladhatják az alapvető mikrotápanyagok iránti tápanyagszükségletet bizonyos populációkban, különösen a 31-50 év közötti nőknél, akik a legnagyobb valószínűséggel követik ezeket az étrendeket. Ez megkérdőjelezi azt az általános felfogást, hogy az alacsony szénhidráttartalmú étrendek hiánytüneteket okozhatnak, és hangsúlyozza annak fontosságát, hogy az étrendi irányelvekben ne csak a szénhidrátok mennyiségét, hanem a táplálkozás minőségét is figyelembe vegyük. A tanulmány hangsúlyozza továbbá az omega-6 és omega-3 zsírsavak, valamint a nátrium és a kálium arányának fontosságát, különösen a már meglévő anyagcsere-problémákkal küzdő egyének esetében.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Low-carb diets exceed nutrient needs and promote heart health by improving key dietary ratios
Nutrient analysis of three low-carbohydrate diets differing in carbohydrate content
Irodalmi hivatkozás:
Banner, L., Rice Bradley, B. H., & Clinthorne, J. (2024). Nutrient analysis of three low-carbohydrate diets differing in carbohydrate content. Frontiers in Nutrition, 11, 1449109. DOI: 10.3389/fnut.2024.1449109 https://www.frontiersin.org/journals/nutrition/articles/10.3389/fnut.2024.1449109/full