Ezért jár együtt az idősödés a magasságvesztéssel
Az emberek zöme 30 éves kor után fokozatosan veszít a magasságából, ennek okait részletezi egy gerincgyógyászattal foglalkozó oldal, írja az Origo.
A csigolyák közé szorított porckorongok, amelyek a gerinc lengéscsillapítójaként működnek, akár 88%-ban vízből állnak. Mindennapi tevékenységeink során ez a víz lassan kiszorul ezekből a lemezekből ahányszor csak a gerinc mozog.
Aztán amikor éjszaka lefekszünk az ágyban, és a porckorongoktól elvesszük a nyomást, a porckorongok a szivacshoz hasonlóan újra felszívják a kiszorult vizet. Így valószínű, hogy reggel, felkeléskor valamivel magasabbak vagyunk, mint a nap végén.
Az életkor előrehaladtával számos degeneratív folyamat akadályozhatja a porckorongok megfelelő hidratáltságának fenntartását, így azok kevésbé lesznek hajlékonyak.
Ezenkívül a csontok degenerációja hozzájárulhat a csigolyák fokozatos összeeséséhez, különösen a hát felső részén, ami az úgynevezett "özvegyi púp" kialakulásához vezet, ami néhány centit elvesz a magasságból.
Tanulmányok szerint a férfiak 30 és 70 éves koruk között átlagosan 3 centimétert veszítenek a magasságukból, 80 éves korukra pedig összesen 5 centit.
Összehasonlításképpen, a nők 30 és 70 éves koruk között 5 centimétert veszítenek a magasságukból, 80 éves korukra pedig összesen 7,5 centimétert.
Bár a genetika játssza a legnagyobb szerepet abban, hogy az életkor előrehaladtával mennyire megyünk össze, az életmóddal kapcsolatos döntések is jelentős különbséget jelenthetnek.
Azoknál, akik
- dohányoznak,
- elhízottak,
- cukorbetegek,
- kevés aerob testmozgást végeznek,
- túlzott mennyiségű alkoholt és koffeint fogyasztanak
- és akik nem követnek egészséges étrendet
nagyobb a kockázata annak, hogy öregedésük során jelentős mértékben veszítenek testmagasságukból, írja az Origo.