Magyarország jól gondoskodik az életük végéhez közeledőkről
Nagy-Britanniában a legszebb az élet alkonya, de Magyarország is példaadó módon gondoskodik az életük végéhez közeledőkről – ez derül ki az egyik vezető londoni elemző cég szerdán megjelent átfogó felméréséből.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) – a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza – általában makrogazdasági és pénzügyi helyzetértékeléseiről ismert. Most azonban annak felmérésére vállalkozott, hogy a világ egyes országai milyen minőségű gondoskodásban részesítik az életük alkonyán járókat.
Az EIU ehhez összetett, különböző súlyozású kategóriákból álló „halálminőség-indexet” dolgozott ki. Az ennek alapján összeállított, 40 országot felsoroló ranglistán Nagy-Britannia került az első helyre, a lehetséges 10 pontból 7,9-et megszerezve.
Magyarország 6,2 ponttal a 11. helyre került, közvetlenül az Egyesült Államok mögé és Franciaország elé. A térségből Magyarországé a legelőkelőbb helyezés, a kelet-európai EU-térségből utána Lengyelország következik a 15., majd Csehország 21. helyen; Szlovákia a 27. helyre került.
Az EIU szakértői a listához fűzött terjedelmes elemzésben külön ki is emelik, hogy Magyarországon igen jó az életük végén járóknak nyújtott ellátás minősége. Ez a legnagyobb súlyozású az indexet meghatározó egyes alkategóriák közül, és ebben az alkategóriában Magyarország a negyedik a vizsgált negyven ország listáján.
David Clark, a glasgow-i egyetem professzora – az elemzést készítő szakértők egyike – az EIU összeállításában felidézte, hogy Magyarországon már 1997 óta törvényben biztosított jog az úgynevezett palliatív – vagyis a nem gyógyító jellegű, hanem az életük végéhez közeledő betegek életminőségének javítását, szenvedéseik enyhítését célzó – kezelés.
Az elemzés megemlíti ugyanakkor azt is, hogy jóllehet az ilyen jellegű ellátás minősége Magyarországon kiemelkedő, a hozzáférés e gondoskodási formához már nehezebb, mivel nincs kidolgozva ennek az egész országra kiterjedő stratégiája.
Az EIU a rangsorba a fejlett ipari gazdaságok alkotta OECD-csoportból harminc tagállamot vett fel, és még tízet a világ más térségeiből.