Magnézium nélkül nem hat a D-vitamin?
Mivel a D-vitamin szintéziséhez kofaktorként magnézium szükséges, a D-vitamin hiányállapotának a megelőzésében és orvoslásában helyet kaphat a magnézium-szupplementáció, közölte a PharmaOnline.
Az elmúlt években a D-vitamin számos kedvező szervezetbeni hatására derült fény. Az új ismeretek tükrében a szakmai szervezetek különös hangsúlyt fektetnek a D-vitaminnal kapcsolatos ajánlások aktualizálására, és a korábbi évekhez képest megemelt mértékű D-vitamin-szupplementációt javasolnak, írja a lap..
A legújabb, további távlatokat megnyitó kutatási eredmények azt engedik sejtetni, hogy a D-vitamin önmagában adagolva nem képes a pozitív élettani hatásainak a kifejtésére, ahhoz megfelelő magnézium-ellátottságra is szükség van.
A napfény vitamin és a magnézium közötti biokémiai leegyszerűsítve a következő: a D-vitamin szintéziséhez – kofaktorként – magnézium szükséges; „cserébe” az aktivált D-vitamin fokozza a magnézium intesztinális abszorpciójának a mértékét. Már korábban leírták, hogy 3 jelentős D-vitamin-konvertáló enzim és a D-vitamint kötő proteinek működése is magnézium-dependens.
A magnézium és a D-vitamin közötti biokémiai kapcsolat a szervezet működésének szintjén is testet ölt.
Az USA-ban több mint 12 000 fő bevonásával végzett NHANES-vizsgálat (National Health and Nutrition Examination Survey) (2001–2006) eredményeiből az derül ki, hogy – a populáció egészét tekintve – a jelentősebb mértékű magnézium-bevitel csökkenti a D-vitamin-hiány kialakulásának a kockázatát.
Nemrégiben azt vizsgálták, hogy a táplálkozáson kívüli, plusz magnézium-bevitel képes-e a szervezet D-vitamin-szintjét befolyásolni. Úgy tűnik, hogy a magnézium-szupplementáció emeli a szervezet D-vitamin-szintjét azoknál, akiknél korábban az alacsony volt; míg csökkenti azoknál, akiknél az a szupplementációt megelőzően túl magasnak (hiperkalcémiával fenyegetően) bizonyult.
Egyre inkább igazoltnak tűnik, hogy az oszteoporózis prevenciójában és kezelésében korábban szerepet kapott D-vitamin + kalcium duó alkalmazása nem bizonyul elegendőnek a megfelelő csontsűrűség eléréséhez – ahhoz a magnézium szupplementációjára is szükség van.
A magnézium-bevitel kérdése a jövőben központi szerepet kaphat, ha további vizsgálatok is alá fogják támasztani a jelenlegi eredményeket, amik alapján a szervezet optimális D-vitamin-háztartása megfelelő mértékű magnézium-ellátottságot igényel. Mindez jelentős horderejű megoldandó feladat, tekintve azt, hogy a fejlett országok lakosságának döntő része magnézium-hiányos. Például, az USA-ban élők mintegy 80 százalékának a napi magnézium-bevitele nem éri el az ajánlott értéket (RDA).