hirdetés
2024. november. 21., csütörtök - Olivér.
hirdetés

 

Tudomány

Leukémiás sejtek támadható pontjait azonosították

Japán tudósok 25 olyan DNS-szakaszt találtak leukémia-őssejtekben, amelyek célpontjai lehetnek az újabb rákgyógyszereknek.
A Science Translational Medicine című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányban a kutatók a genetikai állomány 25 olyan szakaszáról számolnak be, amelyek különösen aktívak voltak a leukémia-őssejtekben, így valamennyi alkalmas lehet új gyógyszercélpontnak.
 
Isikava Fumihiko kutatásvezető kollégáival 61 páciens leukémia-őssejtjeit – amelyek valójában szaporodó rosszindulatú sejtek – hasonlította össze egészséges emberek vérképzőszervi őssejtjeivel. Isikava elmondta, az akut mieloid leukémiánál (AML) a legkomolyabb problémát az okozza, hogy gyakran kiújul, és végül a páciens halálához vezet.
 
„Most azonosítottuk a leukémia-őssejteket, amelyek a visszaesésért felelősek... Igen fontos számunkra, hogy miként előzhetjük meg a kiújulást az AML-es pácienseknél” – tette hozzá a kutatásvezető.
 
Az AML-t az abnormális fehérvérsejtek igen gyors szaporodása jellemzi, melyek nem képesek felvenni a küzdelmet a fertőzésekkel. A páciensek nem csupán a fertőzésekkel szemben válnak esendővé, hanem elvesztik vörösvérsejtjeiket is, amelyek az oxigént szállítják a szervezetben, így fáradékonnyá válnak, levegőhiánnyal küszködnek, végül belehalnak a betegségbe.
 
A leukémiának több tucat típusát különböztetik meg, sőt azokon belül altípusokat, melyek mindegyikét más-más úton lehet kezelni. Az első kezelés után a fiatalok többsége, az idősebbek fele meggyógyul a betegségből, ám a túlélési arány mégis alacsony a gyakori visszaesés, kiújulás miatt. Az összes AML-es páciens 20 százaléka éli túl a diagnózis utáni öt évet.
 
MTI

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink