hirdetés
2024. november. 05., kedd - Imre.
hirdetés
hirdetés

Gyógyítás

Létfontosságú az emlőrákszűrés

Magyarországra is elértek az Egyesült Államokban zajló vita hullámai a mammográfiai vizsgálatról, azonban a magyar orvosok álláspontja változatlan: kell a szűrés.
Az Egyesült Államokban tavaly év novembere óta nem csillapodik a vita az emlőrákszűrésekkel kapcsolatos ajánlásokról.
 
A vihart a U.S. Preventive Services Task Force, egy független egészségügyi tanácsadó szervezet novemberi állásfoglalása kavarta. A szervezet szerint az államokban megszokott 40 év helyett csak 50 felett érdemes megkezdeni a rendszeres szűrővizsgálatokat. Az USPSTF szakértői a nők önvizsgálatra való oktatását sem javasolták, mint ahogy a digitális mammográfia, és az MRI használatát sem látták tudományosan megalapozottnak.

Dr. Forrai Gábor, az Állami Egészségügyi Központ Központi Radiológiai Diagnosztikai Osztályának osztályvezető főorvosa szerint az állásfoglalás által keltett hangulat és felfokozott médiaérdeklődés sokakat elbizonytalaníthatott az Egyesült Államokban:  – Az USPSTF ajánlásai megkérdőjelezhetők és szembe mennek a tudományos trendekkel. Jelentőségüket a laikus közönség nem tudja megítélni, és könnyen előfordulhat, hogy sokan elfordulnak a szűrővizsgálatoktól. Ez nagyon súlyos következményekkel járhat, hiszen pontosan tudjuk, hogy hány emberéletet mentenek meg a szűrések – mondta az mta.hu-nak Forrai Gábor.

Magyarországon nyolc éve, Németországot, Franciaországot és Olaszországot is megelőzve folynak országosan szervezett mammográfiai szűrővizsgálatok. Az eljárásnak az Egyesült Királyságban van a legnagyobb múltja: a szigetországban 1988 és 2008 között 19 millió szűrővizsgálatot végeztek el, ennek során 117 ezer emlőrákot tártak fel, az évente megmentett életek számát így 1400-ra becsülik. Magyarországon is hasonló nagyságrendű az évente megtalált korai emlőrákok száma, és világszerte kimutatható, hogy a szűréseknek köszönhetően 30 százalékkal csökkent az emlőrák okozta halálesetek mennyisége. A szűrőprogram Magyarországon a 45 és 65 év közötti nőkre terjed ki, kétévente elvégzett vizsgálatokkal.

Az állásfoglalást övező vitában számos érv vetődött fel az emlőrákszűrés ellen: többen említették a vizsgálat kellemetlenségét, az elvégzett szükségtelen műtétek magas számát, és a vizsgálatokat övező stresszt is. – Egy átlagos pszichéjű embernek nem hiszem, hogy komolyabb stresszt jelenthet egy ilyen vizsgálat, bár nyilvánvaló, hogy mindenki izgul az eredmény miatt. Régóta végezzük ezt a munkát, és úgy látjuk, hogy a magyar páciensek a veszélyt felismerve saját döntésükből jönnek el a kórházba. Tény, hogy vannak olyan megoperált daganat-kezdemények, amelyeket ha bennhagyunk, nem rákosodtak volna el. Ha viszont a szervezetben rosszindulatú daganatok maradnak, akkor egy részüknél bizonytalanná vélik, hogy a későn elvégzett operáció képes-e megmenteni a beteget – fejtette ki az mta.hu-nak Forrai Gábor.
 
Mielőtt műtétre kerülne sor, a talált daganatot biopsziával vizsgálják meg, egy tűvel vesznek mintát a kérdéses elváltozásról. „Ez sem egy kellemes eljárás, de legfeljebb egy óráig tarthat, legtöbbször csak pár percig, és a páciens egy nap után már nem érez fájdalmat. A vizsgálaton azonban csak azok esnek át, akiknél a röntgenképen vagy ultrahanggal elváltozást tapasztaltunk – fejtette ki Forrai Gábor.
 
Az önvizsgálat Forrai Gábor szerint sem vezet kevesebb műtéthez vagy halálesethez, ugyanis a röntgenvizsgálat hamarabb feltárja a lassan növekedő daganatokat, mint ahogyan azokat szabad kézzel érzékelni lehetne. – Habár az önvizsgálat hatása statisztikailag valóban nem jelentős, mégis hozzásegít ahhoz, hogy a nők tisztában legyenek a betegség veszélyeivel, és aktívabban vegyenek részt a szűrővizsgálatokon – tette hozzá.
 
A tudatosság azért is fontos, mert Forrai Gábor szerint nagyon gyenge az emlőrákkal kapcsolatos tájékoztatás. „A hivatalos kommunikáció jelenleg a szűrővizsgálat behívóján található minimális információkban merül ki” – fejtette ki. A Szűrőprogramok Országos Kommunikációja című rendezvényt a héten, csütörtökön tartották, egyik témája épp az emlőrák-szűrésének népszerűsítésére EU-s támogatásokból létrejövő új projekt volt.
 
– Remélem, hogy a projekt vezetői a szűrések lebonyolításában hosszú évek óta nap mint nap részt vevő radiológusok tapasztalatait is felhasználva segítik majd az emlőrákszűrés hatékonyabbá tételét – mondta Forrai Gábor.
 

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés