Lekapcsolták egy napra az orvosok az olasz egészségügyet
Akadozik az olaszországi gyógyellátás az orvosok szerdai sztrájkja miatt, amellyel a szakma a római kormány általuk elhibázottnak tartott egészségügyi politikája ellen tiltakozik.
- Orvosok, ápolók tüntetnek a szomszédban
- Szerdán a szomszédban leállnak a doktorok
- Harmincezer műtét marad el
- Békés felkészült az orvossztrájkra (is)
- Félkatonai módszerekkel törné le a Fidesz az esetleges orvossztrájkot
- Negyven beteg halt meg az orvossztrájk miatt Indiában
- Az ÁNTSZ már készül az orvossztrájkra
A több mint kétszázezer tagot számláló orvosi szakszervezetek hirdették meg az egynapos munkabeszüntetést, amelyhez a kórházi orvosok, a házi orvosok és az állatorvosok is csatlakoztak.
A sztrájk ideje alatt kizárólag az életmentő beavatkozásokat végzik el. A becslések szerint a huszonnégy órás munkabeszüntetéssel több mint kétmillió orvosi vizsgálat és negyvenezer műtét marad el Olaszországban.
Az olasz orvosok a Matteo Renzi vezette kormány egészségügyi politikája ellen tiltakoznak, amely szerintük a folyamatos megszorításokkal és létszámleépítésekkel ellehetetleníti a közegészségügy működését. A szakmai érdekképviseletek a kórházakban ideiglenes szerződésekkel dolgozó orvosok állandósítását szorgalmazzák. Beatrice Lorenzin egészségügyi miniszter a sztrájk kezdete előtti órákban jelentette be, hogy jövőre elegendő költségvetési forrás lesz a kórházi orvosok helyzetének rendezésére, és az ápolók létszámát is növelni tudják majd.
Olaszországban a kórházi beutalást nem igénylő közegészségügyi szolgáltatás fizetős, amely alól csak a krónikus betegek és az alacsony jövedelműek kapnak felmentést. Az utóbbi három évben huszonöt százalékkal emelkedtek a közegészségügyi szolgáltatások árai, ami azt a helyzetet idézte elő, hogy egy egyszerű vérvétel vagy röntgen gyakran kevesebbe kerül a magánklinikákon, mint az olasz közkórházakban.