Kitálalt Kőnig doki az Indexnek
A műtőből egyenesen a Miniszterelnöki Hivatalba kapott kinevezést Kőnig Róbert gyermeksebész, aki 24 órás ügyeletéből kilépve, alig két óra alvás után adott interjút az Indexnek.
Miközben beszélgetünk, Kőnig Róbert épp átadta szolgálatát 24 órás ügyeletet követően. Mindössze két órát aludt, de nem hátrál meg, elfogadja a kihívást, az Index-nagyinterjút. Egészen különleges küldetéstudat hajtja, le akar számolni a kórházakat övező tévhitekkel, és valós képet akar adni a mindennapokról, ami közel sem rózsás, de más, mint amilyen borzalmasnak gyakran bemutatják. Műszak után felveszi „szuperhősköpenyét”, és a jól ismert Kőnig dokivá változik, aki kamerák előtt számol le az álhírekkel, megtanítja, hogyan igazodjunk ki az egészségügyben, ahogy a szlogenje tartja: „helyre teszi” a dolgokat. Erre figyelt fel Orbán Viktor miniszterelnök, aki meghívta csapatába Kőnig dokit, és összetett feladattal bízta meg: fedje fel, mi történik a kórházakban. Most egy új öltöny sorakozott fel a ruhatárában, a miniszterelnöki biztosi jelmez, amelyben a betegtájékoztatás és a betegelégedettség fejlesztése lesz a küldetése.
Mi volt az indok, amiért miniszterelnöki biztosi kinevezést kapott Orbán Viktortól, és mi győzte meg arról, hogy elvállalja?
Azt kell első lépésben megérteni, hogy az egészségügy nagyon bonyolult, folyamatosan változó rendszer, ami állandóan változó környezetben működik. Az ágazat irányítói legtöbbször makroadatok alapján döntenek, de az én eddigi tapasztalásom más lehet, mint az övék. Mentőtisztként kezdtem, majd az alapellátásban és háziorvosi sürgősségi ügyeleten dolgoztam. Angliában és itthon is praktizáltam. Jelenleg gyermeksebészként és gyermektraumatológus szakorvosként az Észak-budai Szent János Centrumkórház osztályvezető-helyettese vagyok.
Átlátom tehát, mi történik a kórházak mindennapjaiban, a várótermekben, a folyosókon, a műtőkben.
A Semmelweis Egyetemen szerzett egészségügyi menedzseri végzettségem pedig segít a rendszer átfogó értelmezésében, így nemcsak a „végeket” látom át, hanem a „nagy képet” is. Emellett tíz éve foglalkozom betegtájékoztatással különböző csatornákon, így ez a feladatkör különösen közel áll hozzám.
Hogyan jött a felkérés, egyszer csak megcsörrent a telefon, a másik végén Orbán Viktorral?
A Miniszterelnöki Hivatalból kerestek meg, hogy orvosként, menedzserként és médiaszemélyiségként mit szólnék egy együttműködéshez. Bár nem közvetlenül Orbán Viktor hívott, alapos háttérbeszélgetések előzték meg a felkérést. Szerintem ha egy miniszterelnök konkrét feladattal keres meg, és az embernek megvan a szükséges tapasztalata, tudása és lehetősége valami értékeset alkotni, akkor ezt a felelősséget vállalnia kell. A miniszterelnök felkérése alapján a betegek érdekeit kell a legmagasabb szinten képviselnem.
Tegnap reggel 8 óta fent van és ügyel, alig aludt pár órát. Hogyan tudja összeegyeztetni a miniszterelnöki biztosi feladattal a gyermeksebészi munkát?
Nem lesz egyszerű feladat. A biztosi munka miatt csökkentenem kellett az óraszámomat a János kórházban, de továbbra is operálok és ellátom az osztályvezető-helyettesi, ügyeletvezetői feladataimat, csak kisebb volumenben. A 24 órás ügyeletek megterhelőek, de húsz év alatt hozzá lehet szokni ehhez a ritmushoz.
A teljes anyagot ITT olvashatja