Kína leállítja az engedély nélküli őssejtkezeléseket
Kína elrendelte valamennyi engedély nélküli őssejtkezelés és klinikai próba leállítását – jelentette kedden a kínai állami média.
- 365 nap a tudomány tükrében
- 2011: az év orvosi botrányai és sikerei
- Csaltak az őssejtbotrány gyanúsítottjai?
- És a bénák járnak... – az év újdonságai (3.)
- Nanotapasz az infarktusos szívre – az év újdonságai (2.)
- Őssejtkezelés szívbe, agyba – az év újdonságai (1.)
- Húsz évig mínusz 196 fokon
- Vér őssejtből
- Bőrsejtek, őssejtek, idegsejtek
- Felfüggesztették az embrionális őssejtkezelés klinikai próbáját
- Saját szívükből vett őssejtekkel gyógyították betegek szívét
Júliusig nem fogad új jelentkezéseket az egészségügyi minisztérium őssejtkezelésekre sem. A tilalommal Peking egyéves programját kezdte meg, amellyel a terület jobb szabályozását akarja elérni.
Az elmúlt években egyre növekvő számban kínáltak kínai kórházak és klinikák őssejtterápiákat olyan betegségek kezelésére, mint a rák, az Alzheimer-kór vagy a gerinc sérülései, holott ezek a kezelések a legjobb esetben is csak kísérletinek nevezhetők, nincs vagy alig van mögöttük tudományosan igazolt eredmény.
Az interneten meghirdetett kezeléseket sokszor nagy, központi kórházakban, akár több tízezer dollárért végezték. A minisztériumi szóvivő szerint nem folytatható tovább a gyakorlat, hogy kísérleti őssejtkezelésekért díjat számítanak fel.
Az ilyen típusú kezelések nem korlátozódnak Kínára, a téma szakértői számos klinikáról és kórházról tudnak Mexikóban, Indiában, Törökországban és Oroszországban is, ahol előzetes klinikai próbák nélkül őssejtterápiát végeznek.