Jobb fegyver lehet a tapasz az injekciónál
A vérbe ösztrogént juttató bőrtapaszok olcsóbb és biztonságosabb kezelési módot nyújthatnak a prosztatarákkal szemben, mint a jelenlegei terápiák – írta az MTI.
A legfontosabb női nemi hormont, az ösztrogént - amely szteroid vegyületek kombinációja - már régóta bevetik a prosztatarákkal szembeni hadjáratban. A férfiak körében gyakori rákbetegség hajtóereje az esetek zömében maga a legfontosabb férfi nemi hormon, a tesztoszteron. Mivel az ösztrogén összetétele hasonló férfi párjáéhoz, a magasabb ösztrogénszint kevesebb tesztoszteron termelésére készteti a szervezetet, következésképpen lelassítható a rák növekedése.
Korábban szájon át adták az ösztrogént a prosztatarákos betegeknek, de a gyógyszer túlságosan megterhelte a májat, amely aztán olyan vegyületeket állított elő, amelyek vérrögöt idéztek elő, esetleg szívrohamot vagy szélütést okoztak.
A legelterjedtebb gyógymódként ma injekcióval juttatják a szervezetbe azt az anyagot (LHRHa), amellyel csökkenthető a prosztatarákot tápláló tesztoszteron szintje. A terápia azonban mellékhatásokkal jár, hasonlókkal, mint nők esetében a klimax: végső soron csontritkulás és cukorbetegség is kialakulhat.
A Lancet Oncology című szaklapban közzétett tanulmány tanulmányt ismertető BBC News jelentése szerint az Imperial College London kutatói 254 páciensen próbálták ki az ösztrogéninjekció, illetve -tapasz hatását. Utóbbi biztonságosnak bizonyult, és a klimaxszerű mellékhatások is elmaradtak. A végső konklúzió kialakításához azonban további vizsgálatok szükségesek.
"Következő lépésként azt kell megállapítanunk, vajon hosszabb távon ugyanolyan hatékonysággal fékezi-e meg a prosztatarák növekedését, mint a mostani hormonkúrák" - közölte Paul Abel professzor. Tájékoztatása szerint a második szakaszban több mint hatszáz betegen végzik el a teszteket.