hirdetés
2024. december. 14., szombat - Szilárda.
hirdetés

Jó gyakorlat a mellkassebészeti ellátásban

Az Országos Onkológiai Intézet Mellkassebészeti Osztálya (OOI MSEB), az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Mellkassebészeti Osztálya (OKPI MSEB) és a Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinikája (SE MSEB) példaértékű együttműködést alakított ki.

Az együttműködés kiterjed a betegellátásra, az oktatásra, a kutatásra és részleges átfedés mutatkozik a humánerőforrás terén is. Az együttműködés révén nem egy újabb intézmény jött létre, a három említett ellátó ésszerű szövetségéről van szó. A továbbiakban az egyszerűség kedvéért Mellkasi Központként hivatkozunk ezen három együttműködő szuverén félre.

A létrejött együttműködés lehetővé teszi, hogy a mellkassebészet teljes portfóliója megjelenjen az akut mellkassebészeti ellátástól, a tüdődaganatok legmodernebb technikákkal kivitelezett ellátásán keresztül egészen a tüdőátültetésig.

A „best practice” azaz „jó gyakorlat” egy egyre gyakrabban használt kifejezés az egészségügyben és azokat a módszereket jelenti, amelyek bizonyítottan javítják a betegellátás minőségét és a betegbiztonságot. A következőkben ezen alapelv mentén mutatjuk be a Mellkasi Központműködését. A Mellkasi Központban elérhetőek a legmodernebb minimálinvazív technológiák, a videotorakoszkópos technika és a robot asszisztált műtéti technika egyaránt. A minimálinvazív eljárások a nyitott műtéti eljárással összehasonlítva kevesebb fájdalommal, rövidebb kórházi tartózkodással és gyorsabb felépüléssel járnak. Megjegyzendő, hogy a minimálinvazív eljárások nem minden esetben alkalmazhatóak a daganatok méretéből vagy elhelyezkedéséből adódóan.

Fotó: Dr. Rényi-Vámos Ferenc
Fotó: Dr. Rényi-Vámos Ferenc

A Mellkasi Központban 2023 szeptemberétől indult el a da Vinci robotsebészeti program. A kezdetektől több mint 600 beavatkozást hajtottunk végre. A robot asszisztált műtéti technika legnagyobb előnye, hogy hozzájárul ahhoz, hogy az eddigieknél nagyobb precizitással végezzünk el komplex mellkassebészeti beavatkozásokat.
A személyre szabott műtét megtervezését a 3D technológia segíti. A műtét előtt készült mellkas CT vizsgálat képi dokumentációja alapján a beteg mellkasáról 3D tervet készítünk, mely lehetővé teszi a mellkassebész számára a pontosabb felkészülést a műtétre. Ezen felül a 3D technológia segítségével a mellkasfalat érintő daganatok esetén lehetőség nyílik a mellkasfali hiány pótlására használandó implantátum tervezésére és előzetes gyártására.

A Mellkasi Központban rendelkezésre áll egy speciális mellkassebészetben használt lézer készülék, mely a különböző daganatok tüdő áttéteinek eltávolítására szolgál, az országban egyedülálló módon.

A kisméretű, úgynevezett nem tapintható daganatok esetén lehetőségünk van a daganatok jelölésére. Az egyik lehetőség a műtét előtti CT vezérelt izotóp jelölés. A másik alkalmazható módszer a navigációs bronchoszkópia (hörgőtükrözés), mely során a műtét előtt készült CT vizsgálat alapján a légcsőtől az elváltozásig egy követhető útvonalat tervezünk. A műtőben a hörgőtükrözés során az előzetesen megtervezett útvonal alapján eljutunk az elváltozásig és azt speciális festékkel megjelöljük, így a műtét során pontosan láthatóvá válik az elváltozás helye.

A Mellkasi Központban a betegellátás mellett nagy hangsúlyt fektetünk mind a graduális, mind a postgraduális képzésre. A graduális képzés során magyar, angol és német nyelven oktatjuk az orvostanhallgatókat a mellkassebészet alapjaira, továbbá részt veszünk a sebészet tantárgy nyári gyakorlatának lebonyolításában is. Célunk, hogy a gyakorlatok során a hallgatók szimulációs babákon a mindennapi alapkészségeket sajátítsák el. A postgraduális képzés során a társszakmák szakorvosjelöltjei számára a határterületek fontosságát hangsúlyozzuk és graduális képzés során megszerzett gyakorlati tudás elmélyítését helyezzük a középpontba.
A betegellátás és az oktatás mellett kiemelt figyelmet fordítunk a kutatásokra, melyeket a transzláció szellemében végzünk, hogy a megszerzett tudást minél rövidebb időn belül a betegágy mellett kamatoztathassuk.

A fentiekben ismertetett módszerek és a kiváló infrastruktúra együttesen hozzájárulnak ahhoz, hogy kiszámítható, jól szervezett munkarendben, magas színvonalon együtt dolgoznak, az orvosok mellett, a jól képzett nővérek és ápolók, gyógytornászok, tüdőtranszplantációs koordinátorok, pszichológusok, műtői szakasszisztensek és kutatók. Az inspiráló munka mellett ennek is köszönhető, hogy a Mellkasi Központban nincs humanerőforrás elvándorlás és folyamatosan új, motivált munkatársakat tudunk felvenni alkalmazni.

Összeségében az OOI MSEB, az OKPI MSEB, és a SE MSEB között kialakult szoros együttműködés egyedülálló alapot biztosít a hazai mellkassebészeti ellátás, oktatás és kutatás számára. Ez a három intézmény nemcsak a szakmai alapot és az erőforrások biztosítását jelenti, hanem közös célkitűzéseikkel egymást támogatva teszik lehetővé a folyamatos fejlődést. Ez a szinergia nemcsak Magyarországon, hanem a közép-európai régióban is példaként tud szolgálni arra, hogy hogyan válhat a szakmai integráció a fejlődés kulcsává.

Dr. Rényi-Vámos Ferenc
a szerző cikkei

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés