hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.
hirdetés

Innovatív gyógyszeres terápiákat fogadtak be a támogatásba

Kétéves kihagyást követően született döntés 31 új terápia társadalombiztosítási támogatásba való befogadásról, miközben további 75 új terápia közvetlen döntés előtt áll.

Több ezer magyar betegnek javulhatnak az életkilátásai, miután mintegy kétéves kihagyást követően újra döntés született új terápiák társadalombiztosítási támogatásba való befogadásról. Ezáltal 31 új gyógyszer, illetve indikáció immáron reguláris támogatás keretében válik hozzáférhetővé egy december végi rendelet értelmében. A támogatási rendszerbe most befogadott készítmények révén többek közt különböző daganatos betegségekben, vérzékenységben, szívelégtelenségben, Parkinson-kórban, szklerózis multiplexben, ízületi gyulladásos megbetegedésekben és asztmában szenvedő több ezer beteg kaphatja meg a legmodernebb kezeléseket. A mostani döntéssel közelebb jutunk ahhoz, hogy Magyarország behozza azt a kényszerű és jelentős lemaradást, amelyet a pandémia okozott az új terápiák társadalombiztosítási befogadását érintő döntések terén. Erre azonban minden esély megvan, hiszen a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő további 75 beadványt terjesztett fel döntésre.

A tb-támogatotti kör folyamatos bővítése elengedhetetlen ahhoz, hogy újabb és újabb súlyos betegségek eredményes és hatékony kezeléséhez válhassanak széles körben elérhetővé Magyarországon is a globálisan hozzáférhető legkorszerűbb terápiák – fogalmazott Holchacker Péter, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója. Az igazgató azon reményének is adott hangot, hogy a jövőben felgyorsulhatnak a tb-támogatásról szóló döntések, hiszen egyértelmű bizakodásra ad okot, hogy az előkészítést végző Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) 2021 őszén több mint további 70 beadványt terjesztett fel befogadásra. Ezek a végső döntésre várakozó készítmények a kormány gyors lépésével akár negyvennél is több indikációban biztosítanának új terápiás lehetőségeket az érintett nagyszámú magyar beteg számára.

Holchacker Péter úgy véli, a bővítésről szóló mostani döntéssel csökkent Magyarország relatív versenyhátránya az innovatív terápiák elérhetősége terén. Ugyanakkor sokkal gördülékenyebb és kiszámíthatóbb befogadási döntéshozatalra van szükség ahhoz, hogy ebben a tekintetben is újra éllovasokká válhassunk a visegrádi országok között, miáltal minél több honfitársunk minél hamarabb kaphatna esélyt arra, hogy a betegségének kezeléséhez legígéretesebb terápiában részesüljön. A támogatásba most befogadott innovatív terápiák többek között az alábbi betegségterületeken alkalmazhatók: 

  • akut myeloid leukaemia
  • SCCHN – fej-nyaki laphámsejtes carcinoma
  • Hodgkin-lymphoma
  • nem-kissejtes tüdőcarcinoma
  • Lymphoid leukémia és Lymphoid leukémia-IGHV mutáció
  • egyes gasztroenteropankreatikus neuroendokrin daganatok
  • vérzékenység
  • szívelégtelenség
  • Parkinson-kór
  • szklerózis multiplex
  • ízületi gyulladás
  • asztma
(forrás: Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete )
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés