Így gyógyítják a betegeket a terápiás lovak
Ternai Zita, a Bethesda gyermekkórház fül-orr-gégésze és orvos férje Kamaraerdő szélén hozták létre a maguk lovasklubját. A Népszava járt náluk.
Ternai Zita szerint speciális képzés után a terápiás lovak sokféleképpen járulhatnak hozzá betegek gyógyulásához.
– Például egy súlyosabb baleset vagy stroke után a korábban már működő idegi kapcsolatok és mozgások stimulálásával gyorsítják a talpra állást. Lovaglás közben a lovas medencéjét, csípőjét, gerincét az emberi járáshoz hasonló mozgásimpulzusok érik. A lépésben vagy ügetésben haladó ló hátának a lovas medencéjére átvitt mozgása olyan ingert jelent, amely a beteget folyamatos alkalmazkodásra készteti, ezáltal stimulálja és összehangolja az egészséges mozgáshoz szükséges idegrendszeri, érzékszervi és izomműködéseket. Ezek együttesen könnyítik meg a rehabilitációt – mondta a Népszavának. Hozzátette: az, hogy a kórházi kezelést követően mikor szabad egy ilyen terápiás tréninget elkezdeni fontos a kezelőorvossal való konzultáció, állapotfelmérés, a terápiás terv megbeszélése.
Fül-orr-gégészként viszont saját tapasztalata is van arról, hogy kisgyerekeknél a megkésett beszéd indítására milyen jótékony hatása lehet a lovaglásnak. A lépésben vagy ügetésben haladó ló hat a mozgásszinkronizációra, így segíti a motorikus idegpályák finomhangolását. A gyerekek szorongásának csökkentéséhez gyakran nem is kell több, minthogy megsimogassák, hozzáérjenek a ló testéhez. Ez először csak lóval való kapcsolatban oldhatja a szociális gátakat, de aztán ebből elindulhat egy olyan kommunikáció, ami már a beszédet is megindítja.