2024. december. 23., hétfő - Viktória.
hirdetés
hirdetés

Horribilis számlák, drága gyógyszerek, ellátatlan tömegek az USA-ban

A VG szerint az egészségügyi reform iránti igény továbbra is kulcsfontosságú az amerikai társadalomban, a megoldás azonban egyelőre nem látszik.

Brian Thomson, a United Healthcare vezérigazgatója meggyilkolása újraélesztette a politikai vitákat az amerikai egészségügyi rendszer reformjáról, különösen a biztosítók szerepéről és a betegek ellátáshoz való hozzáféréséről. Az Amerikai Népszámlálási Hivatal adatai szerint a lakosság 8,6 százalékának nincs biztosítása, ez 28 millió embert jelent. Egyes államokban –Texas, Georgia, Oklahoma – elérheti a 20 százalékot is ez az arány. A szakértők és a politikusok egyaránt sürgetik a rendszer átalakítását a hasonló tragédiák elkerülése érdekében, írja a lap.

Az USA-ban az egészségügyi ellátás rendkívül drága, az orvosi szolgáltatások költségei globálisan is a legmagasabbak közé tartoznak. Az ottani egészségügyi ellátás piaci alapú, és az egyéni fizetés vagy biztosítási díjak fedezik a költségek jelentős részét. Viszont a magas biztosítási díjakat nem mindenki tudja megfizetni. A válság okai: a magas költségek, a biztosítatlanok nagy száma, az egészségügyi egyenlőtlenségek és a politikai megosztottság. Az Affordable Care Act (ACA), más néven Obamacare, egy 2010-es törvény, amely az Egyesült Államok egészségügyi rendszerének átalakítását célozta. Az ACA révén több millió ember számára biztosítottak hozzáférést az egészségügyi ellátáshoz, de még mindig jelentős számú amerikai állampolgár és lakos nincs biztosítva. Trump a programbeszédeiben elmondta, változtatni fog ezen a törvényen, sőt, azt is mondta, hogy eltörli, de ezt később tagadta, ez a forgatókönyv nem valószínű.

Kiss Rajmund, a MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője a Világgazdaság kérdésére az mondta, ki lehet mondani, hogy amerikai egészségügy válságban van, miként a világ számos más részén is. „Az Egyesült Államokban az egészségügyi ellátás nagyon differenciált, nemcsak államonként, de szövetségi szinten is. Az amerikai állampolgárok jellemzően biztosítottak, akiknek nincs biztosításuk, azok külföldi állampolgárok vagy illegális migránsok. Több mint 10 millió illegális migráns kapott ingyenes ellátást és lakhatást is, ez is az egyik oka annak, hogy a Biden-adminisztráció megbukott” – hangsúlyozta. Általános probléma az orvoshiány és az intézményi kapacitások hiánya, sőt, ezek a problémák jóval hamarabb és hatványozottabban mutatkoztak meg, mint Európában.

Kiss Rajmund kiemelte, hogy kevés energiát és nyilvánosságot fordítottak a prevencióra, a betegségek megelőzésére. Ezt hangsúlyozta ifjabb Robert F. Kennedy is, a frissen kinevezett egészségügyi miniszter, aki határozottan nyilatkozott arról korábban is, hogy az élelmiszeripar olyan adalékanyagokat használ, amelyekkel nem tudták megelőzni a betegségeket. Ezen a területen is várhatók lépések a szakértő szerint. 

Donald Trump fogyasztóbarát egészségügyet szeretne, az ellátók és a biztosítók versenyezzenek a betegekért, hogy minél olcsóbb legyen a szolgáltatás az amerikai polgároknak – magyarázta Kiss Rajmund.

A teljes információ

cimkék

USA
hirdetés

Könyveink