Hormonnal javítható a hanyatló agyműködés
A növekedési hormont felszabadító hormonnal (GHRH) való kezelés javítja a memóriát és a koncentrálást egészséges felnőtteknél és azoknál is, akiknél már jelentkeztek a szellemi hanyatlás első jelei – közölték amerikai kutatók az Archives of Neurology című szakfolyóiratban.
A GHRH nem céloz meg egyetlen adott területet a testben vagy az agyban, hanem a hormonok egész sorát serkenti – emlékeztetett rá Laura Baker, a tanulmány vezető szerzője, a seattle-i Washingtoni Egyetem orvosi fakultásának pszichiáter professzora.
A növekedési hormont felszabadító hormon szintje csökken az életkorral, ezért az általa serkentett hormonokból is kevesebb termelődik, például a növekedési hormonból és az inzulinszerű növekedési faktor 1 elnevezésű hormonból (IGF1). Mindezeknek a hormonoknak ugyanakkor szerepük van az agy egészségének megőrzésében, csökkent szintjük hatással lehet az Alzheimer-kór kialakulására.
Baker és kutatócsoportja 137 felnőttet vont be tanulmányába, akik közül 61-nél már tapasztalható volt enyhe szellemi hanyatlás. Az önkéntesek életkora 55 és 87 év között volt, átlagosan 68 év.
A résztvevők 20 héten keresztül naponta fecskendeztek be maguknak vagy GHRH-t, vagy placebót, ám azt nem tudták, hogy melyikük mit. Aktuális mentális képességeiket a tanulmány elején, majd 10, 20 és 30 hét elteltével is értékelték a kutatók.
Baker elmondta, hogy mind az egészséges felnőtteknél, mind az enyhe szellemi hanyatlással élőknél javulást eredményezett mentális képességeikben, ha valóban a GHRH-t adagolták maguknak. Javulást mutattak a "tervezésben, szervezésben, koncentrálásban, valamint a más feladatra való átkapcsolásban is", idézte a tanulmány szerzőit a HealthDay című ismeretterjesztő portál.