hirdetés
2025. február. 05., szerda - Ágota, Ingrid.

Hogyan adható majd gyors válasz egy új pandémiára?

Egy esetleges új világjárványra adott gyors és összehangolt válasz módszertanának kidolgozása a célja annak a kutatási programnak, amellyel a Szegedi Tudományegyetem a japán Kyotói Egyetemmel és az amerikai Yale Egyetemmel közös konzorciumban nyert HU-rizont pályázatot. A részletekről Röst Gergely matematikus, a konzorcium vezetője számolt be az InfoRádióban.

Az együttműködés lényege, hogy egy esetleges világjárvány esetén minél gyorsabban tudjunk megfelelő választ adni, a döntéshozókat támogatni. Az egész projekt újdonsága a gyorsítás, hogy ezt minél gyorsabban tudjuk megtenni – mondta Röst Gergely az InfoRádióban. A Szegedi Tudományegyetem alkalmazott matematika tanszékének vezetője elmondta azt is, hogy a stratégiákat megalapozó elemzéseket fel kell gyorsítani, ezek mind számításokra, modellezésekre épülnek.

A projektünknek az a célja, hogy ezt a fázisát is jelentősen felgyorsítsuk a kutatásoknak, és a tudományos eredmények alapján a megfelelő stratégiák, intézkedési tervek minél gyorsabban rendelkezésre álljanak. Mire megérkezik a vakcina, addigra már legyen egy kész tervünk, stratégiánk arra, hogy ezt hogyan szeretnénk felhasználni a lehető leghatékonyabban – mondta a matematikus.

Mint elmagyarázta, a fellépésnek három fázisa van. Először meg kell becsülni az új betegség fontos paramétereit, hogy mennyi a reprodukciós száma, a lappangási ideje, a tünetmentesek aránya, ezt egy erre specializált kutatócsoport szokta elvégezni. Utána jönnek a modellezők, a matematikusok, akik az adatok alapján készítenek előrejelzéseket, különböző szcenáriókat. A harmadik fázisban jönnek az epidemiológusok, akik a modellezési eredmények alapján protokollokat dolgoznak ki, ajánlásokat fogalmaznak meg. Ennek az együttműködésnek a felgyorsítását célozza az új projekt, amelyben az első fázist a Kiotói Egyetem végzi, amely a járványparaméterek korai becslésében a világ vezető központja.

A második fázisban jut szerephez a Szegedi Tudományegyetem, míg a Yale a harmadik fázisért lesz felelős, mint a világ egyik vezető kutatócsoportja.

A lényeg az, hogy ezeket egy folyamattá integráljuk, és amikor még csak részeredmények vannak, már azzal elkezdünk dolgozni. Ha pedig újabb információk érkeznek a járványról, akkor a mi modelljeink is frissülnek – összegezte Röst Gergely.

(forrás: InfoRádió)

Könyveink