2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés
hirdetés

Ápolók Nemzetközi Napja

Harmincegy ápolói díj a Szent János Kórházban

Az Ápolók Nemzetközi Napján a szakápolói képzés megalapítójáról, a brit Florence Nightingale-ről emlékezik meg az egészségügyi szakma szerte a világon.

Az Ápolók Nemzetközi Napján a szakápolói képzés megalapítójáról, a brit Florence Nightingale-ről emlékezik meg az egészségügyi szakma szerte a világon. Florence Nightingale 1820. május 12-én született, ő rakta le az ápolói szakma mindenütt elismert etikai és szakmai alapjait. Már hosszú élete során legendává vált, az 1853-tól 1856-ig tartó krími háborúban a sérült katonák őrangyalaként emlegették. 1907-ben az első nőként megkapta a brit Becsületrendet is.

Az egészségügyi szakma országszerte küzd az ápolói létszámhiánnyal. Fontos lenne, hogy egyöntetű elismerés övezze az ápolók nehéz, áldozatos munkáját, jelentette ki a Szent János Kórház és Észak-budai Egyesített Kórházak ápolási igazgatója az Ápolók Nemzetközi Napján tartott ünnepségen. Felföldi Katalin szerint a hivatás gyakorlói ki kell, hogy álljanak az ápolás értékei mellett, csökkenteni kell a munkaterhelést, jobb munkakörülményeket kell biztosítani, hogy a fiatalok megláthassák jövőjüket ezen a területen. Mindennapi tapasztalatuk, hogy a jó munkahelyi közösség képes megtartani munkatársaikat, ez legalább annyira fontos, mint az anyagi megbecsülés.

A Szent János Kórház és Észak-budai Egyesített Kórházak ünnepi rendezvényén 10 ápolási igazgatói dicséret mellett 10 főigazgatói és 11 tudományos munkáért járó dicséretet is átadtak. Dr. Lukovich Péter osztályvezető főorvos beszédében hangsúlyozta, hogy szakterülete, a sebészet olyan hivatás, ahol a legfontosabb a bizalomra épülő csapatmunka. Kiemelte, hogy a János Kórházban olyan összeszokott gárda dolgozik, amelynek tagjai orvostól a szakápolóig, gyakran szavak nélkül is megértik egymást és feltétel nélkül megbíznak egymásban.

A Szent János Kórház és Észak-budai Egyesített Kórházak kommunikációs vezetője azt hangsúlyozta, hogy az ápolók töltik a legtöbb időt a betegekkel. Niczky Emőke hozzátette: a gyógyulás legalább felerészben az ápolás minőségén, gondosságán múlik. Ahogyan mondta, ez fizikailag is megterhelő munka, melyben megmutatkoznak a betegellátás nehézségei is, a mosdatástól kezdve, a tápláláson át, a bíztató szóig. Az ápolói munka az ösztönösség és a tudás, vagyis az önkéntelen segíteni akarás és a szakértelem csodálatos ötvözete.

 

(forrás: Szent János Kórház és Észak-budai Egyesített Kórházak)
hirdetés

Könyveink