Ha nem hat a gyógyszer, nem fizet a biztosító
A tervek szerint mégiscsak lefaragható 120 milliárd a gyógyszerkasszából - Népszabadság.
A lap úgy fogalmaz: "Elődeinél "intelligensebben" igyekszik hozzáállni a Fidesz-kormány a gyógyszerkassza minden eddiginél nagyobb lefaragásához. Míg a korábbi apparátusok közvetlenül csak a kiadás csökkentését tartottákszem előtt, a Matolcsy-csomagot összeállítók a gyógyító hatás ellenőrzésével kívánják kikényszeríteni a közkiadások mérséklését."
A Népszabadság szerint több mint fél tucat eszközt vetne be a Fidesz-kormány a gyógyszerköltségek lefaragására: a nemzetközi referenciaárakat, a másolt hatóanyagok árszínvonalának mérséklését, a biotechnológiai terápiák eljárásrendjének felülvizsgálatát, a nagy értékű terápiák hatásainak nyomon követését, a gyártók extraadójának 12 százalékról 18 százalékra, a 300 forintos dobozdíj 500 forintra növelését, valamint a gyógyszerismertetők adójának 50 százalékos emelését. Bár a legtöbb gyógyszerpiaci elemző kétségbe vonja, hogy az említett eszközökkel lefaragható a következő két évben összességében a Matolcsy György által bejelentett 120 milliárd forint, a lap olyan szakértőket szólaltat meg, akik szerint még a betegek is jól járhatnak a csomag egyik elemével, nevezetesen a nagyértékű terápiák nyomon követését ígérő támogatási formával.
A biztosító csak akkor fizetne, ha tényleg hatásos a szer - a beteg gyógyul
A tervek szerint az egészségbiztosító ellenőrizné, hogy a krónikus betegek állapotában az adott szer hatására valóban bekövetkezett-e az adott terméktől remélhető gyógyulás. Olaszországban bizonyos daganatos terápiás készítmények támogatását már most is csak akkor fizeti ki a biztosító, ha a beteg gyógyul, ellenkező esetben a gyártóé a terápia pénzügyi kockázata. A beteget kár nem érheti, ő mindenképpen megkapja az orvosságot, az viszont később derül ki, hogy a gyártója megkapja-e az egészségbiztosítótól az ártámogatást.
A gyártó abban lenne érdekelt, hogy a beteg beszedje az orvosságait, az egészségbiztosító pedig, hogy ellenőrizze, van-e kedvező eredménye az adott terápiának. Egy hazai vizsgálat szerint jelenleg a krónikus betegeknek mindössze 40 százaléka szedi megfelelően a gyógyszereit, míg a kívánatos a 80-85 százalékos arány lenne. A krónikus betegek többsége vagy abbahagyja idő előtt, vagy egyszerűen nem jut hozzá, mert most se az orvosuk, sem a termék gyártója nem érdekelt, hogy kövesse a terápiát. Az új támogatási formával viszont ez megkerülhetetlen feltétel lenne. Az új gyógyszer-támogatási rend bevezetése után ez nem történhetne meg, hiszen ha a gyártó az adott betegnél nem tudja igazolni szere hatékonyságát, nem jut hozzá annak támogatásához sem.