GYSE: így változhat a közgyógylista
Januártól a konkurens gyártók nem mehetnek le a NEAK által meghatározott, a fixesítési eljárásban kialakított új árszintre, ezért ezeknek a gyártóknak a termékei automatikusan kiesnek a közgyógylistáról, írja a Világgazdaság.
Közigazgatási egyeztetés nélkül, „bújtatott vaklicit jellegű szabályozás” jelent meg a Magyar Közlönyben január elején, ami a gyógyászati segédeszközök piacát jelentősen érintheti – mondta a Világgazdaságnak Róka László, a Forgalmazók az Egészségért Szövetség (FESZ) főtitkára.
Szerinte az úgynevezett fixesítési eljárás keretében történő szabályozás módosítását sem egészségpolitikai, sem költségvetési, sem finanszírozási, sem betegellátási szempont nem indokolja. A gyógyászati segédeszközöket forgalomba hozók álláspontja szerint a módosítás indokolatlanul növeli az ellátást végző szolgáltatók kereskedelmi és készletezési kockázatát, és rontja a közgyógyellátásra jogosult betegek ellátásának biztonságát és az eszközök minőségét is.
A FESZ 2018 végén a módosítás kapcsán levelet írt Kásler Miklósnak, az emberi erőforrások miniszterének. Ebben arra kérik a jogalkotót, hogy a miniszteri rendeletben pontosan határozzák meg azokat a termékköröket, melyeket az új szabályozás érinthet, valamint szeretnének választ kapni arra is, hogy mi volt a jogalkotó célja a fixesítési eljárással. A FESZ levelére egyelőre nem reagált a tárca. A lap is megkereste az Emberi Erőforrások Minisztériumát (Emmi), ahol későbbre ígértek tájékoztatást.