Gyógyszer hatására elkövetett öngyilkosság?
Az antidepresszívumok után a dohányzásról való leszokást segítő készítményekről, továbbá bizonyos antiepileptikumokról és antiasztmatikumokról is kiderülhet, hogy fokozzák az öngyilkosság kockázatát a gyógyszert szedő betegek körében.
Az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatósága (FDA) nemrégiben hozta nyilvánosságra, hogy összefüggés lehet az öngyilkosságok száma, illetve egy olyan asztma ellenes gyógyszer használata között, melyről korábban fel sem merült, hogy központi idegrendszeri hatása is lenne.
A kérdés tisztázásával megbízott kutatócsoport vezetője a New Scientist című lap legfrissebb számában úgy nyilatkozott, hogy az idevágó adatok értelmezése számos buktatót rejt. Az egységes értékelés érdekében fejlesztették ki a C-CASA nevű rendszert, melynek alapján pontosabban megítélhető az öngyilkossági gondolatok előfordulása. Ennek segítségével már korábban felmerült az antidepresszív kezelés és a gyermekkori öngyilkosságok közötti kapcsolat lehetősége, később pedig egyebek mellett több antiepileptikum (köztük a carbamazepin és a valproát) és a dohányzásról való leszokást segítő vareniclin is bekerült ebbe a körbe.
A C-CASA továbbfejlesztésével kidolgozott C-SSRS rendszer az eddiginél pontosabb klinikai vizsgálatokat tesz lehetővé, hiszen figyelembe veszi azt is, hogy a tanulmányokban részt vevő placebocsoportok tagjai ritkábban keresik fel orvosukat, így esetleg öngyilkossági gondolataikra is kevésbé derül fény, ez pedig téves következtetésekhez vezethet.
A kutatás célja, hogy megalapozott szakmai vélemény alapján segítsen az esetleges vaklárma eloszlatásában. A gyermekkori depresszióval kapcsolatban is kiderült ugyanis, hogy az ok-okozati kapcsolat felvetését követően valóban az öngyilkosságok számának megszaporodását észlelték, de ez minden bizonnyal éppen annak volt köszönhető, hogy a riasztó hírek hallatán az orvosok nem szívesen írtak fel ilyen szereket a betegeknek, és éppen a szükséges gyógyszeres kezelés elmaradása állt a nagyobb öngyilkossági gyakoriság hátterében.
Dr. Simonfalvi Ildikó