Férgek orvosi rendelésre
A bélférgeink is mi vagyunk: a körvonalazódó új modell szerint nem csak a bélbaktériumaink, hanem a bélférgeink is hozzájárulnak ahhoz, hogy immunrendszerünk egészségesen működjön.
Az ember–bélbaktérium–bélféreg hármas egység szimbiózisban létezik: kölcsönösen segíti egymást.
A Science-ben megjelent kutatás szerint a vastagbélben élő fonálféreg, a Trichuris muris csak bizonyos, a gazdaszervezet számára is hasznos bélbaktériumok jelenlétében tud szaporodni, és a vele való krónikus fertőzöttség hozzájárul az emberi immunrendszer túlműködésének megakadályozásához, így bizonyos autoimmun betegségek, például az asztma, allergia, ekcéma, valamint a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa megelőzéséhez, gyógyításához.
Mint Richard Grencis, a tanulmány egyik szerzője a The Scientist című lapnak elmondta, más Trichuris-fajok világszerte 1 milliárd ember belében találhatók meg, főleg a szubtrópusi területeken, ahol az autoimmun betegségek valóban jóval ritkábbak.
Elképzelhető, hogy a jövőben a probiotikumok nem csak baktériumokat (mikroflóra), hanem férgeket (makrofauna) is fognak tartalmazni, hogy közösen válthassák ki a szükséges immunmodulációs hatást.
Bővebben foglalkozik a témával a New Scientist egy korábbi írása; a cikk mellett fotókat is láthatunk a tíz leggyakoribb humán parazitáról.