Felnőttkorára csak a gyerekek 10%-a növi ki teljesen az ADHD tüneteit
Az American Journal of Psychiatry folyóiratban megjelent tanulmány szerint az ADHD-ben szenvedő gyerekek mindössze 10%-ánál szűnnek meg felnőttkorra a tünetek teljes mértékben.
Korábban úgy gondolták, hogy körülbelül 50%-uk a korral és a kezeléssel meg fog szabadulni tüneteitől.
A mostani tanulmány népes szerzőcsapata 16 éven keresztül követett 560 ADHD-s gyereket 8 évestől 25 éves korukig. A vizsgálat résztvevőinél kétévente értékelték a tüneteket vizsgálat során, illetve családtagjaikat és tanáraikat is megkérdezték. A vizsgálati időszakban a gyerekek 30%-a ért el teljes remissziót valamely időpontban, azonban többségüknél hamarosan a hiperaktív zavar visszatért.
Mindössze a gyerekek 10%-ánál mutattak ki stabil tünetmentességet, és ugyanígy 10% körül volt azoknak az aránya, akiknél az ADHD folyamatosan perzisztált. Az esetek döntő többségében a kutatók azt figyelték meg, hogy a vizsgálati időszak során a remissziós és rekurrens időszakok váltogatták egymást, és ez a fluktuáció felnőttkorban is megmaradt, bár a résztvevők többsége ekkorra már megtanulta jól kezelni, kontrollálni tüneteit.