2024. november. 05., kedd - Imre.
hirdetés
hirdetés

Enyhe lefolyású fertőzés is maradandó tüdőkárosodást okozhat

A poszt-Covid szindróma sok olyan páciensnél is jelentkezik, aki enyhe tünetekkel esett át a koronavírus-fertőzésen, a könnyen átvészelt betegség is olykor nehezen gyógyuló szövődményekkel, maradandó tüdőkárosodással jár, mondta Beatrice Mahler, a bukaresti Marius Nasta tüdőkórház vezetője.

Az Agerpres hírügynökség által szerdán idézett szakember szerint a poszt-Covid tünetekre – köhögésre, fáradékonyságra, rendszeres légúti fertőzésekre panaszkodó pácienseik fele olyan, koronavírus-fertőzésen 3-6 hónapja átesett fiatal, aki antivirális kezelés, kórházi beutalás nélkül úszta meg a fertőzést, mégis olyan maradandó károsodás figyelhető meg a tüdején, mintha több mint húsz évig dohányzott volna.

Mahler szerint sok olyan betegük van, aki többször is megfertőződött koronavírussal, és  bár egyszer sem jelentkeztek súlyos tünetek a károsodott tüdőfunkciókat nem sikerült maradéktalanul helyreállítani.

A bukaresti tüdőkórház igazgatóját annak kapcsán szólaltatta meg a hírügynökség, hogy az egészségügyi hatóságok  "banális légúti fertőzéshez", "egyszerű szezonális influenzához" hasonlították a koronavírus felfelé ívelő hatodik hullámát, és azt közölték, hogy nem terveznek járványügyi megszorításokat.

Romániában kedden ismét átlépte, szerdán pedig megközelítette a tízezret a 24 óra alatt újonnan diagnosztizált koronavírus-fertőzések száma, Alexandru Rafila egészségügyi miniszter pedig napi tízezres átlagot valószínűsített erre a hétre.

A közegészségügyi intézet összesítése szerint a múlt héten végzett szekvenciális elemzések során a megvizsgált esetek 93 százalékában az Omikron mutáció BA-4-es vagy BA-5-ös alváltozatát mutatták ki. A miniszter szerint ezek a roppant fertőző alvariánsok viszonylag enyhe lefolyású betegséget idéznek elő, ezért szerinte az augusztus folyamán várt tetőzés idején sem fog elviselhetetlen terhelés nehezedni az egészségügyi ellátó rendszerre.

Az egészségügyi minisztérium szerdai jelentése szerint jelenleg 3571-en vannak kórházban, 233 súlyos beteg szorul intenzív terápiás ellátásra. Tavaly ősszel, amikor az eddigi legsúlyosabb a Delta-variáns által okozott  járványhullám idején átlépte a tízezret a napi esetszám, háromszor ennyien voltak már kórházban, és hatszor ennyien az intenzív osztályon, az áldozatok napi átlaga pedig a százat is meghaladta, a jelenlegi (átlagosan) napi hét halálesethez képest.

*

Világszerte 573 767 826 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma pedig 6 393 336 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint csütörtök reggeli adatai alapján. Egy nappal korábban 572 342 794 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma pedig 6 388 749 volt.

A fertőzés 193 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.

A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 nevű vírus okozta Covid-19-nek az Egyesült Államokban van a legtöbb fertőzöttje, 90 973 418. A halálos áldozatok száma 1 028 819.

(forrás: MTI)
hirdetés

Könyveink