Genetikai anyagunk 8 százaléka nem emlős őseinktől, hanem RNS-vírusoktól származik. Eddig úgy tudtuk, csak a retrovírusok képesek endogenizálódni, a közelmúltban a Keizo Tomonaga által vezetett kutatócsoport (Oszaka Egyetem) kimutatta, hogy a bornavírusok is.
Eredményeik a Nature-ben jelentek meg.
A bornavírusok csak idegsejteket fertőznek, szerepük lehet bizonyos pszichiátriai megbetegedések – skizofrénia, hangulatzavar – létrejöttében, és elképzelhető, hogy agyunk plaszticitásának kialakításában az általuk biztosított genetikai újdonság is közreműködik.
Egy másik Nature-beli tanulmány szerint, amelyet Fred Gage és munkatársai közöltek, az idegsejt-DNS óriási változékonyságát (akár szekvenciájuk fele eltérő lehet) a retrovírusok okozzák. Az endogenizált örökítő anyag a neurogenezis során aktív, ugráló gének formájában sokszorozza magát, amelyek később a keletkező új idegsejtek különböző kromoszóma-helyeire épülnek be – ezáltal lehetővé teszik, hogy minden idegsejtünk különbözzön a másiktól.
Az 1922-ben megjelent könyv már akkor is hiányt pótolt a szem fénytöréstanának összefoglalásában. A szemorvos a szemmel inkább mint szervvel szeretett...