Nő az invázivabb prosztatarákok aránya
Ma már több férfi jelentkezik magasabb fokozatú, invázívabb prosztatarákkal, melyeket ráadásul tünetmentes, kezdeti formában nem is lehet szűréssel kimutatni, írja az OTSZ Online.
Az urológusok már 2012-es ajánlások után megjósolták, hogy fokozatosan növekedni fog az egyre magasabb Gleason-értékkel rendelkező prosztatarákok aránya, ugyanígy egyre emelkedni fog a betegek átlagos PSA értéke is. Egy mostani tanulmányban összehasonlították az ajánlások óta eltelt évek adatait a 2012 előtti adatokkal. Dr. Thomas Ahlering (University of California, Irvine) és munkatársai a European Association of Urology (EAU) 2018-as kongresszusán számoltak be az eredményekről. Dr. Ahlering a Medscape Medical News-nak elmondta, hogy „a nagy kockázatú megbetegedés gyógyítása már erősen korlátozott, és akármit csinálunk, már nem lehet a beteget meggyógyítani, tehát a jó válasz a korai diagnózis. Ha a vizsgálatunk adatai pontosak, akkor a legfontosabb teendő a még intenzívebb szűrés elindítása”.
A USPSTF 2017-ben modernizálta ajánlásait: PSA szűrés 55 és 69 éves kor között egyénileg javasolható, de 70 éves kor fölött már nem javasolt a PSA-alapú szűrővizsgálat. Hain van Poppel urológus professzor (University of Leuven, Belgium) viszont a skandináv államokban igen intenzíven használják a PSA szűrést, onnan vannak a legpontosabb adatok. „A szűréssel drámaian csökkenthető a prosztatarákos halálozás, nincs más út”. Az amerikai PLCO vizsgálatban eredetileg úgy találták, hogy a PSA szűrés nem befolyásolja a halálozást, de ez a megállapítás azóta már megdőlt: a formailag szűrésben nem részesülő csoportba került betegek is elmennek az orvosukhoz, PSA-t csináltattak, kezelést kaptak, és ezért úgy tűnt, mintha a két csoport mortalitása azonos lenne.
A legújabb európai ERSPC vizsgálat adatai szerint a szűréssel 31%-ról 25%-ra csökken a prosztatarákos mortalitás kockázata, míg a PLCO vizsgálatban 32%-ról 27%-ra való csökkenést igazoltak.