Eltérő Borrelia baktériumtörzsek okozhatják a Lyme-kór különböző tüneteit
A PLOS Pathogens folyóiratban jelent meg a University of Ljubljana kutatóinak tanulmánya, amely magyarázatot adhat a Lyme-kór egyedileg eltérő tüneteire.
A vizsgálatban 299 beteg kullancscsípéséből vett mintákat elemezve a betegséget okozó Borrelia burgdorferi baktérium genomjának elemzését végezték el. Az egyes mintákban a baktériumok génállományában jelentős különbségeket találtak, amelyek a baktériumok felszínén expresszálódó különböző fehérjékben nyilvánultak meg. Ezeket összepárosítva a betegek tüneteivel a kutatók arra jöttek rá, hogy a fehérjék bizonyos típusai a szervezetben való jobb terjedési képességgel asszociálhatók.
Ez a hatékonyabb terjedés általában sokkal súlyosabb tüneteket okoz, mivel a baktérium akár az idegrendszerbe vagy az ízületekbe is képes behatolni. A kutatók szerint ez az első lépés egy sokkal kiterjedtebb Lyme-kór kutatás felé, amelyben remélhetőleg azt is sikerül majd tisztázni, hogyan képes a baktérium kijátszani az immunrendszert, illetve miért lappanghat egyes esetekben a betegség hónapokig, vagy akár évekig.