Delfindialektusok
A torinói egyetem kutatói ebben a témában már évek óta folytatnak kutatásokat. Legutóbb június végén indult Genovából a "Delfinek vitorlása" expedíció egy 1500 mérföldes felfedező útra.
Eddig a cetek világán belül létező különböző nyelvjárások létezését csak az Észak-Amerika csendes-óceáni partjainál élő kardszárnyú delfineknél mutatták ki. Ezek a nagy, foggal ellátott cetek két csoportra oszlanak. Az egyik egy meghatározott területen él, ezen belül vadászik lazacra és más halakra. A másik csoport vándorol és tengeri emlősökre, köztük fókára is vadászik.
Szokásbeli különbözőségük kommunikációjukban is megnyilvánul. A vándor delfinek csendesek, amikor a helyhez kötődők területén haladnak át, hogy kerüljék a konfliktusokat. A kutatók megfigyelték, hogy az egyes csapatok különböző hangokkal érintkeznek egymással - írta a La Repubblica című olasz napilap.
A torinói egyetem kutatói ugyanezeket a sajátosságokat figyelték meg a Földközi-tengerben élő delfineknél. Minden populációnak megvan a maga nyelve és ez a felfedezés azért is hasznos, mert lehetővé teszi annak meghatározását, hogy honnan jönnek az egyedül úszkáló állatok. Ez az egyszerű akusztikai információ alapvető adatokat szolgál megóvásukhoz.
Az olasz expedíció elektronikus füleket, hidrofonokat helyez el a tengerben. Ezzel több információt tudnak szerezni, mint a vizuális megfigyeléssel. A hangok időtartama, frekvenciája, lejtése ugyanis sok érdekességet mond el a biológusoknak.
La Repubblica; MTI