A TASZ perre készül
Czeizel: Évente száz csecsemőt menthetne meg az abortusztabletta
Bár uniós kötelezettségként Magyarországon is regisztrálták az abortusztablettát, az egészségügyi államtitkárság mindent megtesz, hogy itthon ne kerüljön forgalomba a gyógyszer. A szakma egyhangúlag támogatja a műtétnél jóval biztonságosabb eljárást, emlékeztet a 168 óra.
Magyarországon a koraszülések harmada korábbi abortuszok következménye – figyelmeztet Czeizel Endre. A genetikus azt mondja: a művi terhességmegszakításokat megelőző méhnyaktágítás az esetek tíz százalékában az izmok szétroppanásához vezet, és egy későbbi terhesség során a károsodott izmok nem képesek megtartani az egyre növekvő súlyú magzatot. Így idő előtt megindul a szülés.
Évente 340 csecsemő hal meg koraszületés miatt, mintegy száz közülük megmenthető lett volna az abortusztablettával.
– A szer, amely az anyai szervezet hormonrendszerére hat, megindítja a spontán vetélést. Így nincs szükség a veszélyes tágításra – hangsúlyozza Czeizel.
Az ENSZ egészségügyi szervezete, a WHO is segíti a gyógyszer kutatását. Nem véletlen, hogy a nyugat-európai bevezetése óta eltelt mintegy három évtized során a tabletta jóval biztonságosabbá vált. Ma a fejlett országokban az ily módon véghezvitt terhességmegszakítások halálozási aránya százezerből egy. A műtéti eljárás esetében – szintén fejlett orvosi ellátás mellett – több mint tízszeres a kockázat.
A WHO kutatásaihoz a kilencvenes évek elején csatlakozott a Szegedi Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika is. Ennek keretében eddig 1200 nőn tesztelték a tablettát, szövődmény egyetlen esetben sem volt.
Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár mindezek ellenére előszeretettel hangoztatja, hogy a tabletta mellékhatásai nem ismertek, illetve a módszer kifejezetten kockázatos. Egyik nyilatkozatában azt is hozzátette: kihasználnak minden jogszabályi lehetőséget, hogy megóvják a magyar anyákat ezektől a kockázatoktól. A magyar anyákkal csak azt nem közölték, hogy miből ered a súlyos megállapítás.
A Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet pedig épp erre lenne kíváncsi. Betegjogi programvezetőjük, Kapronczay Stefánia közérdekű adatigénylés keretében kikérte a minisztériumtól a tabletta kockázatait igazoló kutatási eredményeket. Nem jött válasz. A TASZ ezért perre készül – írja a 168 óra.