Chipekkel a rák ellen
Nem egy tudományos-fantasztikus film témája; a Vasárnapi Hírek a legfrissebb bemutatott belgiumi és németországi fejlesztésekről ír.
Pillanatok alatt, mindössze néhány csepp vérből szűri ki a daganatos sejteket egy Belgiumban fejlesztett szilikonchip, ami óriási áttörést hozhat a rákos betegek korai diagnosztizálásában. A rendkívül kicsi, könnyen hordozható és gyors eredményt biztosító eszközt jelenleg Belgiumban, a leuveni kórházzal együttműködve tesztelik. A munka a több mint 3500 kutatóval dolgozó Imec cég központjában zajlik.
A fejlesztésre azonban még egy ideig vár- niuk kell a magyar orvosoknak, 3-5 évbe is beletelhet, mire piacra dobják az új terméket, és az bármelyik kórház számára elérhetővé válik. A chipnek leginkább az onkológusok veszik hasznát, de előfordulhat, hogy háziorvosok is végeznek majd vizsgálatokat vele.
A München melletti Warngauban a cukorbetegséggel, mell- vagy prosztatarákkal, Alzheimer- és Parkinson-kórral diagnosztizált betegek számára fejlesztenek olyan tapaszokat és implantátumokat, amik automatikusan, megfelelő mértékben adagolják a gyógyszert. Az implantátumok akár hónapokig is a testben lehetnek, ezzel jelentősen megkönnyítve a kezelést.
Az Alzheimer-betegek számára már most is elérhető az a gyógyszeres tapasz, ami maximálisan vízálló és a bőrön keresztül a véráramba juttatva biztosítja a terápiás kezelést. Így nem fordulhat elő, hogy esetleg a páciens elfelejti bevenni a tablettákat. Jelenleg a mellrák, az erős fájdalom és a Parkinson-kór kezelésére szolgáló termékeken is dolgoznak. Utóbbit 2018 első félévében kezdik majd embereken tesztelni. A mellrák esetében alkalmazható tapaszra azonban legalább 2 évet még biztosan várni kell. A kutatók szerint az asztma vagy az endometriózis esetében is hasznos lehet egy ilyen terápiás eszköz. Az ötlettől kezdve a forgalomba hozatalig azonban akár 4-5 év is eltelhet.