Bakteriális fertőzéseket, hepatitis B és C vírusokat, sőt esetleg HIV-fertőzést is átvihet a szennyezett akupunktúrás tű, a törlőruha vagy a melegpakolás – figyelmeztettek pénteken szakértők.
A British Medical Journal című orvosi szakfolyóirat szerkesztőségi cikkében a Hongkongi Egyetem mikrobiológusai jelezték, hogy az akupunktúrával összefüggő, bejelentett fertőzések száma csak a jéghegy csúcsát jelenti, egyúttal szigorúbb ellenőrző intézkedések bevezetését sürgették.
A szakemberek szerint egyszer használatos akupunktúrás tűk alkalmazását, valamint a bőr megfelelő fertőtlenítési eljárását lenne szükséges előírni. Szigorítanák az engedélyek kiadásának feltételeit és a szabályozást is.
Az alternatív orvoslás egyik legelterjedtebb módszere az akupunktúra, amely arra az elméletre épül, hogy a test bizonyos pontjaiba tűket szúrnak, hogy ezzel segítsék az energia áramlását.
A hongkongi kutatók szerint az akupunktúra kockázatos is lehet, mert a tűket a bőr alá több centiméterig szúrják be. Óvnak egy új szindrómától, amely a 21. században jelenhet meg, és melyet akupunktúrás mikobakteriózisnak neveztek el.
„Ez egy olyan fertőzés, melyet az akupunktúrás tű behelyezési pontja körül gyorsan szaporodó mikobaktériumok okoznak a szennyezett törlőruhák és melegpakolások következtében. Hosszú lappangási ideje van, ám a fertőzés általában nagy tályogokhoz és fekélyekhez vezet” – hangsúlyozták a szerkesztőségi cikkben.
Eddig ötven ilyen esetet írtak le, a fertőzött páciensek 5–10 százalékánál alakultak ki súlyos szövődmények. Azt eddig öt esetben bizonyították, hogy szennyezett akupunktúrás tű miatt fertőződött meg valaki hepatitis B vírussal.
A Sleep Health folyóiratban február 26-án jelent meg a Central Queensland University, Appleton Institute for Behavioural Science kutatóinak cikke, amelyben azt a kérdést járták körül, hogy a szexuális aktivitás milyen hatással van az alvásra.
Az 1922-ben megjelent könyv már akkor is hiányt pótolt a szem fénytöréstanának összefoglalásában. A szemorvos a szemmel inkább mint szervvel szeretett...
Napjainkban új kihívások várnak a szemésztársadalomra. A népesség elöregedésével nő az időskorban előforduló szembetegségek száma. A 80 éven felüli lakosság...