Bemutatta az Európai Bizottság, hogyan képzeli a vakcinaútlevelet
Szabadon dönthetnek a tagországok, milyen feltételekkel engedélyezik a belépést azoknak, akik kínai vagy orosz oltóanyagot kaptak, írja a hvg.hu.
Csak azokat kell az uniós államoknak azonos elbánásban részesítenie, akiket az Európai Gyógyszerügynökség által engedélyezett vakcinával oltottak be. Arról szabadon dönthetnek az országok, milyen pluszfeltételekkel engedélyezik azok belépését, akik a kínai Sinopharm vagy a Szputnyik V oltást kapták – derült ki a hvg.hu szerint az Európai Bizottság szerdán nyilvánosságra hozott tervezetéből.
A közös európai vakcinaútlevél – vagy hivatalos nevén Digitális Zöld Igazolás (Digital Green Passport) – célja az, hogy megkönnyítse az uniós polgárok utazását az EU területén, és lehetővé tegye a tagállamok számára, hogy még a nyári turistaszezon kezdete előtt enyhítsenek a beutazási korlátozásokon, például PCR-teszt vagy karanténkötelezettség nélkül is beengedjék az uniós állampolgárokat a területükre.
A javaslat szerint az uniós igazolásban szerepelni fog, hogy beoltottak-e valakit koronavírus ellen, ha pedig nem, akkor a PCR-teszt-eredményt vagy a betegségen már átesetteknél hivatalos igazolást közöl majd. Az igazolást papíralapon és digitális formában is el lehet majd érni, és mindkét esetben egy QR-kódot tartalmaz majd, amit a határátlépéskor kell felmutatni.
Az dokumentum ingyenes lesz, és az adott tagállam hivatalos nyelvei mellett angolul is kiállítják majd.
A tagállamok szabadon dönthetik el, milyen feltételekkel engedik be a területükre az uniós igazolással rendelkezőket, de azt az Európai Bizottság elvárja tőlük, hogy azonos szabályokat támasszanak mindenki felé, akinek ilyen igazolása van, tekintet nélkül arra, melyik országból érkezik. Kivételt csak azokkal lehet tenni, akik nem az Európai Gyógyszerügynökség által engedélyezett oltást – vagyis a jelenlegi állás szerint Moderna, AstraZeneca, Pfizer vagy Johnson&Johnson vakcinát – kaptak.
Például Németország dönthet úgy, hogy se PCR-tesztet, se karantént nem kér azoktól, akiknek van uniós zöld igazolása, míg Belgium ragaszkodhat a karanténhoz – de azt akkor minden uniós polgártól meg kell követelnie. Az is elképzelhető, hogy például Spanyolország semmilyen feltételt nem támaszt azok beutazása esetén, akiknek van igazolásuk, kivéve az EU által nem engedélyzett vakcinával oltottakat, mert tőlük – tegyük fel – PCR-tesztet kér.
A dokumentumot uniós állampolgárok és családtagjaik, illetve az EU területén érvényes tartózkodási engedéllyel rendelkező harmadik országos állampolgárok kaphatják meg.
Az Európai Bizottság egy olyan központi rendszert fog kiépíteni, amelybe a nemzeti hatóságoknak kell az állampolgárok adatait feltölteni.