Belebetegszenek a kórházak a forint gyengélkedésébe
A betegellátást is veszélybe sodorhatja, ha tartósan gyenge marad a forint. Ugyanis a szükséges anyagok, eszközök közel 80 százaléka importból származik – emlékeztet a VG.hu.
- Még a hazai gyártású termékekhez felhasznált alapanyagok is döntően importból szerezhetőek be. Emiatt a forint tartós gyengülése már rövidtávon is érzékelhetően áremelkedést és ebből eredően költségnövekedést okoz – nyilatkozta a Világgazdaságnak az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének (EGVE) elnöke.
Molnár Attila úgy látja, hogy az egészségügyi beszállítók egyre kevésbé toleránsak az amúgy is nehezen fizető kórházakkal szemben, és a forintgyengülésből eredő költségnövekedésüket igyekeznek érvényesíteni az áraikban. Erre pedig most sokkal inkább lehetőségük nyílik, mint a korábbi években.
A kórházak államosítását megelőzően a közbeszerzési eljárások nyomán jellemzően három-öt éves szerződéseket kötöttek a kórházak a beszállítókkal, ami az árakat stabilan tartotta. Napjainkban a kórházfenntartó által engedélyezett közbeszerzések időtávja jellemzően egy év, így az árfolyam-ingadozások sokkal határozottabban jelentkeznek az árakban – olvasható a vg.hu-n.