Tudomány
Az ősz haj összefügghet a rák elleni védelemmel
A melanocitának nevezett sejtek termelik a pigmentet, amely hajunk színét adja, számukat a hajtüszőkben lévő, melanocitákká alakulni képes őssejtek tartják a megfelelő szinten. Amikor a hajtüszőkben kevesebb lesz az őssejt, hajunk őszülni kezd. Az őssejtek csökkenésének okát egérkísérletekben vizsgálta Emi Nisimura, a Tokiói Orvosi Egyetem munkatársa.
A kutatók DNS-károsító radioaktív sugárzásnak és vegyszereknek tették ki az egereket, ami után a sérült DNS-ű őssejtek fokozott ütemben alakultak át melanocitákká. Később azonban ennek folytán egyre kevesebb őssejt őrizte meg átalakulási képességét, és ezért kevesebb melanocita termelődött – jelentették a japán kutatók a Cell című tudományos szakfolyóirat legutóbbi számában. Az egerek szőre ezért megőszült. Nisimura csoportja szerint ugyanez a folyamat vezet az idősödő emberek hajtüszőiben az őssejtek csökkenéséhez, mivel a DNS-t az élet során ért károsodások összegződnek.
David Fisher, az amerikai Harvard Egyetem rákkutatója úgy véli, az ehhez hasonló folyamatok védhetnek a rák ellen azáltal, hogy megakadályozzák a sérült DNS-t tartalmazó őssejtek elburjánzását, így azok nem tudják továbbadni az ártalmas mutációt. „Az egyik vélhetően jótékony hatás a potenciálisan veszélyes, rákmegelőző állapotban lévő sejtek eltávolítása” – mondta Fisher.
MTI