Az orvosok több mint fele nem vágyik haza
A Magyar Rezidens Szövetség „hangulatjelentése" szerint a külföldön dolgozó orvosok 58 százaléka egyáltalán nem tervezi, hogy két éven belül hazajön, írja a Világgazdaság.
Az alacsony fizetés, a munkaterhelés és a rossz munkakörülmények, valamint a hálapénz tartja leginkább külföldön a magyar orvosokat – derül ki a Magyar Rezidens Szövetség hangulatjelentéséből. Ez a kutatás a korábbi széles körű felmérésekhez képest ugyan nem reprezentatív, de így is értékes tanulságokkal szolgál.
A Világgazdaság Papp Magor elnöktől megtudta: 58 százalékuk egyáltalán nem tervezi, hogy két éven belül hazajön, miközben csupán 2 százalék biztos ebben.
A válaszadók kétharmada akkor vállalna munkát Magyarországon, ha kezdő szakorvosként legalább nettó 300 ezer forintot kereshetne, mégpedig heti 40, maximum 48 órás munkával. Vagyis a fiatal orvosok számára azért is vonzó ma a külföldi munka, mert normál munkaidőben, átlátható elszámolás és tiszta viszonyok mellett is meg tudják keresni a megélhetésükhöz szükséges pénzt, és még élni, vagyis pihenni, szórakozni és töltekezni is marad idejük.
Csak az elmúlt öt évben több mint 8 ezer egészségügyi dolgozó kérte ki az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivataltól a külföldi munkavállaláshoz szükséges igazolást. Az EEKH statisztikáiból kiderül: az igényelők többsége, több mint 60 százaléka orvos, több mint egyharmaduk az itthon is hiányszakmának számító aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvos, de sok háziorvos is a távozás mellett döntött.