Az ország egyetlen mobil intenzív mentőegysége
Az életmentésre tervezett Mobile Intensive Care Unit (MICU), azaz mobil intenzív egység mozgó intenzív osztályként funkcionál. Az MTI képriportja.
A 12 órás műszakok alatt az egység átlagosan öt-hat riasztást kap. Nappali riasztás esetén egy percen belül ki kell vonulni, a prioritásnak megfelelő legközelebbi egységet küldi a diszpécser. Az MICU-ban akár komolyabb beavatkozások is elvégezhetők. A mentőautó tizenkét éve teljesít szolgálatot az ország egész területén, a mentésben és a betegszállításban egyaránt részt vesz, és szinte kizárólag kritikus állapotú sérültekhez küldik.
Ahol csak lehetséges, a könnyebb haladás miatt a mentősofőrök előnyben részesítik a villamospályát, ami a beteg számára is előnyösebb, mert a jármű kevésbé rázkódik rajta.
Közúton úgy kell megállni a mentőautóval, hogy az közel is legyen és a helyszín is balesetmentesen biztosítva legyen a forgalom elől.
Gerincsérülés esetén a legkevesebb mozgatással kell szállítani a beteget, mert a röntgen-, vagy CT-vizsgálat előtt nem lehet tudni mennyire súlyos a sérülés.
A koronavírussal fertőzött, vagy fertőzésgyanús betegeknél kötelező a védőruha, a felvétel sorrendje szerint védőoverál, FFP2-es maszk, három pár leragasztott kesztyű és védőszemüveg használata.
A képriportot Balogh Zoltán, az MTI fotóriportere készítette.