Nő a hamis gyógyszerek piaca Európában. A kétes eredetű gyógyszerek vásárlásával az emberek kockáztatják egészségüket, és nincsenek tudatában, milyen veszélyeknek teszik ki szervezetüket. A hamis gyógyszerek ugyanis patkánymérget, bórsavat vagy ólomtartalmú színezékeket tartalmazhatnak.
A Pfizer gyógyszeripari vállalat szerint a hamis gyógyszerek piacának forgalma eléri az évi 10,5 milliárd eurót. Az Európai Unió határain felfedezett hamis gyógyszerszállítmányok száma 2005 és 2007 között, mindössze két év alatt meghétszereződött.
A Cracking Counterfeit Europe – Harc a gyógyszerek feketepiaca ellen elnevezésű felmérést tavaly, 14 országban bonyolították le. A közvélemény-kutatásban résztvevő 14 ezer ember közül minden ötödik ismerte be, hogy vásárolt gyógyszert kétséges forrásból. A teljes lakosságra kivetítve ez a szám elérheti a 77 milliót is.
„A tanulmány sajnos arra utal, hogy több millió ember az interneten olyan gyógyszereket vásárol, melyeket csak orvos írhat fel. Teszik ezt annak ellenére, hogy a becslések szerint az interneten vásárolt gyógyszerek 50–90 százaléka hamis“ – jelentette ki a Pfizer Slovensko szlovákiai cég vezérigazgatója, Branislav Budke.
A tanulmány szerint az emberek elsősorban pénzt és időt akar megtakarítani az internetes vásárlással. A válaszadók harmada a vásárlás gyorsaságáért és kényelméért, 39 százalékuk pedig pénzmegtakarítás miatt vásárol ilyen módon.
„A kétes eredetű gyógyszerek káros anyagokat tartalmazhatnak, patkánymérget, bórsavat, vagy ólomtartalmú színezéket. Ezeket gyakran megfelelő kvalifikációval nem rendelkező emberek gyártják, a készítmények pedig néha túl sok vagy túl kevés hatóanyagot tartalmazhatnak, néha semennyit sem“ – áll a Pfizer vállalat jelentésében, mely szerint a hamis gyógyszerek súlyos egészségkárosodást, szélsőséges esetben halált okozhatnak.
Mivel a felmérés válaszadóinak 43 százaléka az interneten keres orvosi szaktanácsadást, a vállalat szerint a probléma még nagyobb méreteket ölt majd. Annak ellenére, hogy a gyógyszergyártók együttműködnek a hivatalokkal, határőrségekkel, a rendőrséggel és a kereskedelmi társaságokkal, hogy visszaszorítsák a hamis gyógyszerek terjedését, a felmérés a Pfizer szerint rámutat a probléma valódi méretére és az okokra, miért támogatják az emberek továbbra is a feketepiacot.
„Ha az embereknek kétségeik vannak a szabályszerűen vásárolt gyógykészítmények felől, forduljanak orvosukhoz, vagy az állami gyógyszerfelügyelethez“ – teszi hozzá Budke.
Az orvosi szakterületek szétválása óta létezik a nőgyógyászat, amely alapvetően a női reprodukcióval és annak szerveivel foglalkozik. A FÉRFIGYÓGYÁSZAT...