Tudomány
Az emberek is képesek visszhang-lokalizációra
Egy spanyol kutatócsoport megállapította, hogy bizonyos, a nyelvünkkel produkált 'kattanó' hangok segítségével mi, emberek is képessé válhatunk a visszhang alapján történő lokalizációra. Ez a készség nem csak a vakok, de a ködben bolyongó emberek, a mentőosztagok tagjai és a tűzoltók számára is hasznos lehet – állítja Juan Antonio Martinez, a vizsgálat vezető kutatója. „Ez a készségünk bizonyos körülmények között vetekszik a denevérekével” – mondja a HealthDay internetes portálon.
Első vizsgálatuk során a kutatók azt állapították meg, hogy milyen tulajdonságú hangok optimálisak az emberi visszhang-lokalizáció szempontjából. „A palatális 'kattanás' majdnem ideális; ezt a hangot úgy hozzuk létre, hogy nyelvünk hegyét erősen a szájpadlásunkhoz szorítjuk, közvetlenül a fogaink mögé, majd nagyon gyorsan hátrahúzzuk (fontos, hogy nem lefelé, ahogyan sokan teszik kezdetben). A palatális kattanás nagyon hasonlít a delfinek által kiadott hangokhoz, bár más időskálán történik: míg a delfinek akár 200 kattanást is produkálnak másodpercenként, az emberek legfeljebb négyet” – tudjuk meg Martineztől.
Jelenleg a kutatók azt vizsgálják, hogyan taníthatók meg az emberek e hangok kiadására és a visszhang észlelésére és interpretációjára. A hangadás után a következő lépés annak megtanulása, hogy a személy felismerje a saját maga által kibocsátott hangot, ami csak rá jellemző. Ezután rátérhetnek arra, hogy a személy a visszhang segítségével megtanulja megkülönböztetni a különböző tárgyakat geometriai tulajdonságaik alapján.
A visszhang-lokalizáció elsajátításához nincs szükség speciális képességekre. Az eddigi eredmények szerint néhány hetes, naponta két órányi gyakorlás után már észlelik a személyek, hogy van-e valami előttük. Újabb két hét kell csak ahhoz, hogy megkülönböztessenek egy fát például egy kerítéstől.
Weisz Júlia