hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés

Az alváshiány 48 százalékkal növelheti a szívroham kockázatát

Az átlagosan kevesebb, mint hat órát alvók halálozási kockázata 13 százalékkal magasabb, és akár 48 százalékkal megnőhet a szívroham esélye. Noha az alvásmonitorozásban nagy segítséget nyújthatnak a viselhető okoseszközök , a Huawei tavalyi kutatása szerint az okosórák alvásfigyelő funkcióját csak minden negyedik válaszadó ismeri. Ugyanakkor az okosórával már rendelkezők majdnem mintegy 40 százaléka számolt be pozitív hatásról. Hermánné Fogarassy Éva alvásterapeuta szerint az okosórák hasznos visszajelzéseikkel segíthetnek a jó alváshigiénia kialakításában, felismerik az alvászavarok jeleit és motiválnak az életmódváltásra.

A közelmúlt kutatásai szerint az átlagosan kevesebb, mint hat órát alvó személyeknek 13 százalékkal magasabb a halálozási kockázatuk, mint azoknak, akik hét és kilenc óra közötti időtartamot alszanak.[1] A kutatások[2] egyértelműen rávilágítottak arra is, hogy az alváshiány komoly veszélyekkel jár a szív- és érrendszer egészségére nézve: a szívroham kockázata 48 százalékkal, a stroke kockázata pedig 15 százalékkal nő alváshiány esetében.

A Huawei és az Ipsos tavalyi, nyolc európai országban végzett kutatása[3] rávilágított a probléma súlyosságára: a megkérdezettek közül minden harmadik válaszadó küzdött alvási nehézséggel, és ugyanennyien szerettek volna változtatni rajta – ezzel az alvási problémák jelentették a vezető egészségügyi problémát a válaszadók körében.

Hermánné Fogarassy Éva alvásterapeuta szerint a kék fényt sugárzó villanyvilágítás és kijelzők, a hektikus életmód – többek között a késő esti vacsora, a sok cukor, a kevés folyadék, a túlfűtött hálószoba és az esti edzés vagy a számítógépes munka – megzavarják a biológiai órát és hozzájárulnak az alvászavarok kialakulásához. Az okosórák alvásfigyelő funkciója ugyanakkor segíthet az alvási nehézség okainak feltárásában:

Az okosórák segítenek felismerni, mely szokásaink rontják az alvásunkat, így motiválnak minket arra, hogy változtassunk. Ha látjuk, hogy egy késői vacsora vagy intenzív edzés miatt rosszabbul alszunk és gyakrabban ébredünk, több figyelmet fordítunk arra, hogy elkerüljük ezeket.

Fotó: Huawei
Fotó: Huawei

A szakértő hozzátette: „Klienseim körében rendkívül népszerű az alvásfigyelő funkció, sok esetben a terápiás sikerélmény legfőbb forrása. Képes arra, hogy átfogó képet adjon az alvásról, láthatjuk, mennyi idő telt mélyalvással, jelzi az éber alvást, a mikroébredéseket, és akár a légzés minőségét is. Nagyon sok kliensemnek okosóra segítségével állapítottuk meg, hogy alvási apnoéja van, és így tekintve az okosórák, noha nem orvosdiagnosztikai eszközök, életet is menthetnek” – hívja fel a figyelmet a szakember.

Bár az alvásmonitorozásban nagy segítséget nyújthatnak az okosórák, a Huawei felmérése szerint csak minden negyedik megkérdezett ismeri ezen eszközök alvásfigyelő funkcióját.[4] Pedig számos okosóra rendelkezik olyan fejlett technológiákkal, amelyek nemcsak részletes elemzést nyújtanak, hanem alvás közbeni légzésfigyelésre is képesek.[5]

A Huawei és az Ipsos felmérése szerint az okosórát már használók jóval több mint fele, 61 százaléka használja az alvásfigyelő funkciót, és a válaszadók 39 százaléka állította azt, hogy eszközük hatására jobban odafigyelnek alvásukra.

Az okosórák hasznos visszajelzései alapján mi elsősorban azzal támogathatjuk szervezetünket, ha ritmusokat, szokásokat alakítunk ki. A napirendet érdemes a természetes nappal-alkonyat-éjszaka ritmusához igazítani. Legalább másfél órával az alvás előtt használjunk kékfény-szűrőt a monitorokon, minimalizáljuk a világítást, és akár speciális kékfény-szűrő szemüveget is használhatunk – tanácsolja Hermánné Fogarassy Éva alvásterapeuta.

Források:

[1] https://www.rand.org/randeurope/research/projects/2016/the-value-of-the-sleep-economy.html

[3] A “Kutatás az okosóra használatról és attitűdökről” c. online felmérést az Ipsos végezte 2023 szeptemberében: Németország, Lengyelország, Spanyolország, Olaszország, Románia, Bulgária, Törökország és az Egyesült Királyság lakosai körében. Az országok átlaga, N=8019, a válaszadók a 18-64 év közötti lakosságot reprezentálják.

[4] Ezek a termékek nem orvostechnikai eszközök, ezért ellenőrzési adataik és eredményeik csak tájékoztató jellegűek, és nem használhatók orvosi diagnózis vagy kezelés alapjául.

[5] A termék nem orvostechnikai eszköz, ezért ellenőrzési adatai és eredményei csak tájékoztató jellegűek, és nem használhatók orvosi diagnózis vagy kezelés alapjául.

(forrás: Huawei)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!