hirdetés
hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.
hirdetés

Antidiszkriminációs műhelysorozatot indított az Egyenlő Bánásmód Hatóság

A nők még mindig jelentős hátránnyal indulnak a munka világában - mondta az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) workshop sorozatának projektvezetője, Pánczél Márta az első, szakszervezetek számára rendezett programon, kedden Budapesten.

Az országos hatáskörű államigazgatási szerv a munka világában előforduló diszkriminatív jelenségekkel és a jogérvényesítés eszközeivel kapcsolatban indította útjára a workshopot.

Honecz Ágnes, az EBH elnöke elmondta, hogy nyolc hasonló rendezvényt terveznek a 2009-ben indult, 900 millió forintos uniós támogatással megvalósult, 2013-ban záruló projekt keretében. Céljuk, hogy a társadalom minden szegmensébe eljussanak a diszkriminációs jelenségek felszámolásához szükséges információk.

Pánczél Márta projektvezető megjegyezte: a több ezer embert elérő program azt a célt szolgálja, hogy mindinkább csökkentsék a diszkriminációs élethelyzetek számát. Mint mondta, ma komoly igény van Magyarországon az egyenlő bánásmód hangsúlyozására, hiszen sokszor észrevétlenül is hátránnyal indulnak bizonyos társadalmi csoportok a munka világában.

A hatóság eddigi tevékenységével kapcsolatban elhangzott: az EBH havonta átlagosan valamivel több mint száz ügyfél panaszával foglalkozik, megyei szinten referensi hálózatot tart fenn. Ez utóbbi rendszerben dolgozó kollégák a kistérségekbe is eljutnak, ahol helyi rendezvényeket tartanak.

A mai diszkriminációs jelenségekkel kapcsolatban Pánczél Márta elmondta: "nagyon kevés olyan munkáltató van, amely objektív döntések alapján választja ki a leendő alkalmazottat; legtöbben ismerősök, barátok útján keresnek, találnak munkatársat". A nők a vizsgálatok szerint eleve hátrányból indulnak, jövedelmeik pedig főként a nagyobb keresetűeknél, valamint a kor előrehaladtával térnek el jelentősen a férfiakétól.

Herczegh Mária, a Vasutas Szakszervezetek női tagozatának vezetője előadásában hangsúlyozta: a MÁV-alkalmazottak között mindössze huszonöt százaléknyi a nők aránya. Bár egyre nőiesedik a szakma, éppen azokon a területeken figyelhető ez meg, ahol "nem igazán lenne helyénvaló"; azaz például a jegyvizsgálói munkakörben. Ez utóbbi, négy műszakos munkavállalást család mellett folytatni szinte lehetetlen egy nő számára. Új keletű problémaként említette, hogy a vállalatnál előfordultak szexuális zaklatások is, ami komoly problémát jelent egy olyan társaságnál, ahol a dolgozók háromnegyede férfi.

A MÁV 2003-ban, az országban elsőként, esélyegyenlőségi tervet fogadott el. Ennek részeként egészségmegőrző programot indított, egyenlő bérezést alkalmaz az azonos munkaterületen dolgozó nők és férfiak között, a gyesen lévőknek és a nyugdíjasoknak is biztosítja a cafeteria-rendszert.

A workshop október végén szintén Budapesten folytatódik, majd az ország nagyvárosaiban lesznek hasonló rendezvények.

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés