hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés

 

Tudomány

A vízipipázás sem más, mint dohányzás!

Új divat van terjedőben a tizenévesek körében, a vízipipázás szokása, melyet sokan ártalmatlan szórakozásnak tartanak. A szakemberek azonban arra figyelmeztetnek, hogy a vízipipa füstjében is megtalálható a cigarettafüst káros anyagainak zöme, ezért legalább akkori figyelmet érdemel, mint a dohányzás egyéb formái.

A kamaszok körében egyre nagyobb népszerűségnek örvend a vízipipázás, melyet különösen a közös együttlétek alkalmával űznek előszeretettel a fiatalok. A növekvő igények kielégítésére 2001 és 2004 között több mint háromszáz, vízipipázásra is alkalmas kávézó nyílt az Egyesült Államokban, elsősorban olyan városokban, ahol számos középiskola és felsőoktatási intézmény működik, ezért sok a fiatal. A statisztikák többsége 15–20 százalékra teszi a vízipipázók arányát ebben a korosztályban, de egyes felmérésekben akár 40 százalékos értékek is szerepelnek.

Hogy egyre jelentősebb problémáról van szó, jól példázza egy arizonai felmérés is, melynek eredménye a Pediatrics című lap egyik ez évi korábbi számában olvasható. Eszerint a megkérdezett felső tagozatosok 2,1 százaléka válaszolta, hogy kipróbálta már a vízipipázást, 1,4 százalékuk pedig a közelmúltban is hódolt ennek az élvezetnek. Jóval kedvezőtlenebb a kép a középiskolás korosztályban, itt ugyanis már 10 százalék felett volt a valaha próbálkozók aránya, míg a fiatalok 5,4 százaléka a megelőző 30 napban is egyszer vagy többször vízipipázott. Ez pedig azt jelenti, hogy a vízipipa felsorakozott a harmadik helyre a cigaretta és a szivar mögé a dohányzási formák sorában, ennél fogva pedig már népegészségügyi jelentősége sem elhanyagolható.

Sokan úgy vélik, hogy a vízipipa felső részéből áradó, többnyire ízesített és illatos dohány füstjének beszívása kevésbé ártalmas, mint ha a fiatal rendszeresen rágyújtana egy-egy cigarettára. De tényleg ez a helyzet? Az említett cikk pontos adatokat idéz, melyek szerint az egy-egy alkalommal 30–60 perces vízipipázás során a fiatal nem kevesebb, mint százszor szívja be füstöt, alkalmanként körülbelül félliternyit. A vízipipa füstjében is megtalálható a cigarettafüst káros anyagainak nagy része, így például a szén-monoxid is. A vízipipázók véréből ugyanúgy kimutatható a nikotin, mint cigarettaszívás esetén: a rendszeres vízipipázás körülbelül annyi nikotint juttat a szervezetbe, mint napi tíz szál cigaretta rendszeres elfüstölése.

Az új divat egészségi hatásainak pontos felmérése további kutatásokat igényel, annyi azonban máris bizonyosnak látszik, hogy a vízipipa semmivel sem jobb a dohányzás egyéb formáinál, már ami a rosszindulatú daganatok, a szív- és érrendszeri betegségek, a tüdőbetegségek és a nikotinfüggőség kialakulását illeti.

Dr. Simonfalvi Ildikó

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink