A tablettás hormonpótlás megduplázza a rögképződés kockázatát
A British Medical Journal című orvosi szakfolyóiratban közzétett tanulmány 17 korábbi vizsgálatot elemezve megállapítja, hogy a kezelés első évében is jelentősen emelkedik a kockázat. Az artériákban kialakuló vérrögök gyakran okoznak szívinfarktust, vagy szélütést. A vénákban kifejlődő rögök is halálhoz vezethetnek, ha leszakadva a tüdőbe jutnak.
"Ez a metaelemzés (több tanulmány összevetése) megmutatta, hogy a jelenlegi orális ösztrogénkezelés két-háromszorosára növeli a rögképződés kockázatát" - írja Pierre-Yves Scabarin és Marianne Canonico a franciaországi Paul Brousse kórház munkatársa.
A hormonpótló terápia enyhíti a menopauza komolyabb tüneteit, például a hőhullámokat, és igen népszerű volt addig, amíg 2002-ben egy tanulmány jelezte, hogy emelheti a mell- és petefészekrák, valamint a szélütés és egyéb súlyos állapotok előfordulásának kockázatát. A megállapítás hatására nők milliói hagytak fel a hormontabletták szedésével.
Más szakértők azonban más véleményre jutottak. Több tucat tanulmányt áttekintve a kutatók úgy találták, hogy a hormonpótló kezelés biztonságos a korai menopauzában, nem növeli a szívinfarktus kockázatát az 50-59 éves korú nők körében.
Korábbi kísérletek is hozzákapcsolták már a gyógyszereket a vérrögképződéshez, de a francia áttekintés az első rendszerezett metaelemzés, amely sok különböző tanulmány eredményeit veti össze, és értékeli a kockázatnövekedés valódi mértékét.
"Bár a kockázat nőtt a hormonszedők körében a nem-szedőkhöz képest, a kockázat abszolút értéke valójában nagyon kicsi, mivel a vérrögök kialakulása ebben a korcsoportban, egészséges nők között nem gyakori" - mondta David Sturdee, a Nemzetközi Menopauza Társaság elnöke. "Ez a kissé növekedett rögképződési kockázat nem kellene, hogy elbátortalanítsa az egészséges nőket a hormonpótló terápia alkalmazásától, ha szükségük van rá."
Nyolc megfigyeléses tanulmány és kilenc, véletlenszerű kiválasztáson alapuló, ellenőrzött kísérlet eredményei szerint a tapasz formájában adott hormonpótlás - a tablettákkal ellentétben - lényegében nem növelte a kockázatot.
A különbség okát az ösztrogén felszívódásának különbségében gyanítják a szakértők, de ennek kijelentéséhez további vizsgálatokra van szükség.
A szájon át szedett ösztrogén áthalad az emésztőrendszeren és a máj dolgozza fel. Ez felboríthatja az alvadást elősegítő és akadályozó faktorok egyensúlyát a vérben - mondták a kutatók.
(MTI/Reuters)