A T-sejtek aktiválásának új lehetőségét fedezték fel
A daganatos és autoimmun betegségek elleni védekezésben meghatározó szerepet játszó T-sejtek aktiválásának és csendesítésének új módszerét fedezték fel kanadai kutatók, miután rájöttek, hogy a BH4 (tetrahidrobiopterin) milyen szerepet játszik az immunválasz kiváltásában.
A Canada 150 Research és a Harvard Medical School neurobiológus kutatói a Nature-ben publikált cikkükben ismertették felfedezésüket a BH4 molekulának a T-sejtek aktivációs mechanizmusában betöltött szerepéről.
A T-sejtek az immunrendszer katonái: folyamatosan járőröznek a szervezetben olyan sejtekre vadászva, amelyek kórokozókkal fertőzöttek, vagy amelyek a normálistól eltérőek, és daganattá fejlődhetnek. Ha rátalálnak egy ilyen sejtre, harci üzemmódba lépnek, csakhogy gyakori probléma, amikor az aktivált T-sejteket a betegség valamilyen módon eltéríti, és azok szervezet saját sejtjei ellen fordulnak. Ilyenkor allergiás reakciók és autoimmun betegségek jelennek meg, mint például colitis, asztma, sclerosis multiplex, arthritis vagy bizonyos bőrbetegségek.
A korábban már évtizedeken keresztül a T-sejtek szignalizációs útvonalaival foglalkozó kutatókat is meglepte, hogy egy teljesen új szereplőt fedeztek fel a T-sejtek biológiai mechanizmusaiban. Korábban nem feltételezték, hogy a „boldogsághormon”-nak is nevezett szerotonin vagy dopamin termeléséhez szükséges tetrahidrobiopterin (BH4) ilyen fontos szerepet játszik a T-sejtek korai aktiválásában és növekedésében egyaránt. Egér modellszervezetekben a BH4-gátlók hatására gyulladásos viszonyok között a T-sejtek aktivitása lecsökkent, míg nagyobb dózisú BH4 adagolásakor a T-sejtek aktiválásával csökkent a tumorok mérete.
A BH4 kiváló célmolekula a T-sejtek aktivitásának növelése vagy csökkentése érdekében, ezért a kutatók már ki is fejlesztettek egy új BH4-gátló gyógyszermolekulát (QM385), melynek hatásait reményeik szerint hamarosan emberi szervezeten is vizsgálhatják majd.