hirdetés
2025. május. 29., csütörtök - Magdolna.
hirdetés

A szívritmus-szabályozás jövője

Az OTSZ Online szerint a chicagói Northwestern Egyetem mérnökei egy olyan kicsi, biológiailag lebomló pacemakert fejlesztettek ki, amelyet tűvel lehet beadni az újszülöttek szívizmába.

Az ideiglenes használatra tervezett, még kísérleti stádiumban lévő, rizsszemnél kisebb méretű készülék tervezése nagymértékben támaszkodik a félvezetőipar technikáira, amelynek elsődleges irányelve az egyre több tranzisztor egyre kisebb csomagba való zsugorítása.

Az új készülék vezeték nélkül kapcsolódik egy kis, a mellkason viselhető tapaszhoz. Amikor a tapasz szabálytalan szívverést érzékel, a bőrön áthatoló infravörös fényimpulzusokon keresztül jelet továbbít. A fény a kívánt ritmusnak megfelelő ütemben villan fel és le, ezáltal korrigálva a szívritmust.

„A pacemaker elektródái nemcsak a szív elektromos interfészeként szolgálnak, hanem (a természetben előforduló biofolyadékokon keresztül) egy galváncellát is létrehoznak, amely akkumulátorként működik az eszköz energiaellátásához”, mondta John Rogers, (Northwestern University) a pacemaker fejlesztésének vezetője.

A pacemaker a parányi méretén kívül a felszívódó varratokhoz jól bevált polimerek és bioanyagok felhasználásával készült. A készülékben lévő fémek (magnézium és molibdén) szintén biorezorbeálhatóak, sőt valójában az egészséges táplálkozás alapvető elemei. A fototranzisztor félvezető anyaga ultravékony szilícium, ami szintén szükséges a szervezet számára.

A bioabszorbeálhatóság lehetővé teszi a többszöri beültetést a beteg ellátásának minden fázisában, és azt, hogy a hardver maradvány minimális legyen, ami csökkenti a fertőzések és egyéb szövődmények kockázatát.

A teljes információ

Arnold van der Meulen képe a Pixabay-en
Arnold van der Meulen képe a Pixabay-en

(forrás: otszonline.hu )
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés